Aktualności

 

NOWY LISTOPADOWY NUMER GAZETKI PARAFIALNEJ

Gazetka parafialna  Już w najbliższą niedzielę (31 X 2010r.) ukaże się listopadowy numer naszej gazetki parafialnej, a w nim można przeczytać m.in.: "Memento! Pamiętaj!" - pamięć o zmarłych; Wywiad z panem Marianem Klecha - niezależnym kandydatem na burmistrza Biłgoraja; Wydarzenia z Dekanatu; "Wspomnienia robotników Solvayu" - o sztuce przedstawionej w naszym kościele; "Fatima dzisiaj" - w tym historia objawień fatimskich; "Święta Teresa od Dzieciątka Jezus" - biografia; 11 listopada - święto narodowe; "Pielgrzymka parafialna do Lourdes, Santaigo de Compostela i Fatimy" - umieszczono kolorowe zdjęcia z pielgrzymki. Ponadto jest wiele ciekawostek i ogłoszeń (np. Wyjedź z nami do Madrytu - 26. Światowe Dni Mlodzieży - 2011).


Dodał: Mirosław K.
29.10.2010 21:57


***

XIX Pielgrzymka Maturzystów
Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
– Jasna Góra - 23 – 24 X 2010
pod hasłem: „Uwierzyliśmy Miłości”

Maturzyści

    23 października 2010 r. wyruszyliśmy z Biłgoraja o godz. 4.30. W dwóch autokarach były klasy: IIIa , IIIb i IIIc z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących (oczywiście z Biłgoraja Ks. Biskup Mariusz Leszczyńskiwyjechali także maturzyści z innych szkół średnich). Pierwszym naszym postojem była Łysa Góra (szczyt drugi co do wielkości Gór Świętokrzyskich), na którą wchodziliśmy ok. 20 minut. Na szycie tej góry znajduje się Klasztor Św. Krzyża, w którym mieszkają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Mieliśmy tam okazję pomodlić się i ucałować relikwie Krzyża Świętego. Ponadto zwiedziliśmy kaplicę Oleśnickich wraz z kryptą oraz wystawę pamiątek przywiezionych poprzez misjonarzy z egzotycznych krajów. W powrotnej drodze podziwialiśmy piękno Świętokrzyskiego Parku Narodowego.Droga Krzyżowa
     Do Częstochowy dojechaliśmy na godz. 14.00 i od razu udaliśmy się do Domu Rekolekcyjnego aby zostawić bagaże i przygotować się do udziału w dalszej części pielgrzymki. W programie tym była: Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński; Droga Krzyżowa; Różaniec i Apel Jasnogórski. Uczniowie naszej szkoły czytali rozważania Drogi Krzyżowej. W pielgrzymce tej uczestniczyło ponad 4 tys. maturzystów z całej naszej diecezji.
Maturzyści      Następnego dnia uczestniczyliśmy w odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz Mszy św.
 Do Biłgoraja wróciliśmy nieco zmęczeni ale za to pełni entuzjazmu i radości.


Dodał: Mirosław K.
29.10.2010 20:55


***

Sztuka "Wspomnienia robotników Solvayu”.

     17 października o godz. 19:00 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju można było zobaczyć sztukę zatytułowaną „Wspomnienia robotników Solvayu” przygotowaną przez grupę teatralną Katolickiego Liceum, składająca się z uczniów i nauczycieli KLO we współpracy z p. prof. Anną Osławską. Gościem specjalnym przedstawienia był franciszkanin, brat Krzysztof Dzido.
Aktorzy
    W scenariuszu sztuki autorstwa  p. prof. Anny Osławskiej zostały przywołane wypowiedzi ludzi, którzy w czasie II wojny światowej pracowali w kamieniołomach razem z Karolem Wojtyłą. Ich wspomnienia pokazują wizerunek człowieka niezwykle pracowitego, wytrwałego, skromnego i pełnego pokory. Wszyscy, którzy się wówczas z nim zetknęli, przyznawali, iż był człowiekiem nieprzeciętnym, w obecności którego czuło się coś wyjątkowego, trudnego do zdefiniowania.
   Widziałam Go jednego razu, jak przechodził niedaleko mnie. Była dwunasta w południe. Dzwoniło na „Anioł Pański”… Jak to usłyszał ukląkł, przeżegnał się i odmawiał modlitwę… A potem wstał i poszedł dalej. Nie krępował się nikim i nie ukrywał się ze swoim modleniem się - przed nikim…
    Scenariusz przedstawienia zawiera również fragmenty poezji Jana Pawła II, które są świadectwem Jego patriotyzmu i ogromnego przywiązania do Ojczyzny… do wolnej Ojczyzny….
    Wolność stale trzeba zdobywać! Nie można jej tylko posiadać!  Przychodzi jako dar! Utrzymuje się poprzez zmaganie! Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc - ciągle na nowo siebie posiadać!
    Sztuka jest przepełniona zachwytem nad pięknem polskiej mowy oraz  wartościami, które ukształtowały osobowość Karola Wojtyły, przyszłego Ojca Świętego Jana Pawła II. Całości dopełniała przepiękna muzyka m.in. Fryderyka Chopina i Pendereckiego.
Ojczyzna, kiedy myślę, słyszę jeszcze dźwięk kosy, gdy uderza o ścianę pszenicy… łącząc się w jeden profil z jasnością nieboskłonu…


Dodał: Mirosław K.
18.10.2010 22:27


***

POŚWIĘCENIE NOWEJ FIGURY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

Figura Matki Bożej Fatimskiej

 

 

 

   W naszym kościele została poświęcona nowa figura Matki Bożej Fatimskiej, która została zakupiona przez pewną rodzinę podczas pielgrzymki parafialnej do Fatimy. 

 

 

 

     W dniach od 1 do 9 X 2010 r. odbyła się parafialna pielgrzymka do Lourdes – Santiago de Compostela i Fatimy. Pielgrzymi wyjechali wraz z ks. Prałatem Józefem Flisem, który sprawował opiekę duchową.
     Pielgrzymka przebiegała według trasy: Biłgoraj - Tachov - Ars s/Formans - Lourdes - Santiago de Compostela - Porto Fatima - Valinhos - Aljustrel - Batalha - Alcobaca - Nazare - Lizbona – Biłgoraj. 
    Fatima W Ars s/Formans (we Francji) pielgrzymi odwiedzili Bazylikę z grobem św. Jana Vianneya – patrona proboszczów. Natomiast w Lourdes zwiedzano miasto śladami św. Bernadetty Soubirous (Kościół Parafialny Le Oacnot Młyn Boiy Grota Objawień, Droga Krzyżowa – Różaniec), uczestniczono w  Procesji Światła.
     W Hiszpańskim mieście Santiago de Compostela zwiedzano: Katedrę - Sanktuarium Grobu św. Jakuba Apostoła. A w  Portugalii  zatrzymano się w Porto, gdzie spacerowano po Starym Mieście: Cais da Ribeira z widokiem na słynne mosty. Obok Fatimy nastąpiło zwiedzanie Aljustrel - rodzinnej miejscowości Hiacynty, Franciszka i Łucji a później Sanktuarium w Fatimie. Ponadto zwiedzano Klasztor MB Zwycięskiej w Batalha, Kościół i Klasztor Cystersów w Alcobaca, Kościół MB Patronki Rybaków w Nazare. Był również wolny czas nad Oceanem Atlantyckim. W Lizbonie zwiedzano m.in.: Kościół św. Antoniego i Katedrę.


Dodał: Mirosław K.
18.10.2010 22:23


***

NOWY PAŹDZIERNIKOWY NUMER GAZETKI PARAFIALNEJ

    

Gazetka ParafialnaJuż w niedzielę 3 X 2010 r. ukaże się październikowy numer gazetki parafialnej "Maryja Wniebowzięta". W numerze tym można przeczytać m.in.: "Wędrówka z paciorkami różańca"; Uroczystość religijno-patriotyczna z okazji 71. Rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę; Orędzie Matki Bożej Fatimskiej; Ostatnie przesłanie siostry Łucji; Ludzie z pasją - mistrz stolarstwa artystycznego; Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego - pierwsza zbiórka w Biłgoraju; Treść wystąpienia wicestarosty Stanisława Schodzińskiego podczas uroczystości religijno-patriotycznej przy Krzyżu Katyńskim w dniu 17 IX 2010 r.; Sługa Boży ks. Błażej Nowosad; oraz wiele innych ciekawych artykułów, informacji i ogłoszeń.


Dodał: Mirosław K.
30.09.2010 21:16


***

MECZ CHARYTATYWNY PIŁKI NOŻNEJ
NA RZECZ CHOREJ ANGELIKI ŻELAZKO
KSIĘŻA - POLICJANCI
3:0

Drużyna księży - biale stroje i drużyna policjantów - strój czrwone

     Dzisiaj (19 IX 2010 r.) na stadionie OSiR w Biłgoraju odbył się charytatywny mecz piłki nożnej Księża - Policjanci. Obie drużyny grały na bardzo wysokim poziomie. Wygrała drużyna księży 3:0. Dla drużyny księży dwie bramki strzelił kleryk Krzysztof S. i jedną ks. Marek Mazurek. Bramki dzielnie bronił ks. Krzysztof Maj.
     Nie zawiodła publiczność, która gorąco dopingowała obie drużyny. Po meczu odbył się festyn, podczas którego było wiele atrakcji dla całych rodzin. Przez cały czas wielu wolontariuszy zbierało do puszek ofiary pieniężne na leczenie Angeliki.  

    Wspomniany mecz był jednym z punktów programu imprezy charytatywnej na rzecz Angeliki Żelazko z Biłgoraja, która choruje na nowotwór złośliwy III stopnia o nazwie neuroblastoma. Jej leczenie jest długotrwałe i bardzo kosztowne. Można pomóc Angelice wpłacając pieniądze na Konto: Bank BPH o/Biłgoraj 17 1060 0076 0000 3070 0032 3172

Zobacz więcej zdjęć w Galerii


Dodał: Mirosław K.
19.09.2010 21:03


***

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNO-RELIGIJNA Z OKAZJI
71. ROCZNICY "NOŻA W PLECY"
- NAPAŚCI ZSRR NA POLSKĘ

 Krzyż Katyński   Msza św.

   17 września 2010 r. przy POMNIKU KATYŃSKIM na cmentarzu wojskowym przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju odbyła się uroczystość z okazji 71. rocznicy agresji Rosji Sowieckiej na Polskę. Organizatorami tej uroczystości był Starosta Biłgorajski oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. O godz. 11.00 ks. Piotr Nogas odprawił Msze św. w intencji Ojczyzny i pomordowanych na wschodzie Polaków przez agresorów Rosji Sowieckiej. Po Mszy św. głos zabrał wicestarosta p. Stanisław Schodziński oraz p. Marian Jagusiewicz. Po okolicznościowych wystąpieniach młodzież Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uroczystości przed Krzyżem Katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
     W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz powiatu i miasta, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, różnych instytucji społecznych, delegacje sztandarowe, mieszkańcy miasta oraz młodzież różnych szkół.


Dodał: Mirosław K.
17.09.2010 20:38


***

Zmarł  Starosta Marek Onyszkiewicz

znicz     Dziś (17 IX 2010r.) w jednym z zamojskich szpitali zmarł Starosta Biłgorajski Marek Onyszkiewicz. Miał 51 lat. 


     
Msza Święta żałobna odprawiona zostanie dnia 20.09.2010 o godzinie 11.00 w kościele p.w. Chrystusa Króla przy ul. Polnej w Biłgoraju, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny przy ul. Lubelskiej.

Requiescant In Pacem

Obecnie pełniącym obowiązki Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Biłgoraju jest wicestarosta Stanisław Schodziński. Marek Onyszkiwicz przez niespełna 4 lata był Starostą Biłgorajskim, kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia był lekarzem, przez lata pracował na oddziale chorób płuc i gruźlicy biłgorajskiego SP ZOZ-u.


Dodał: Mirosław K./ ks. Michał
17.09.2010 14:25


***

   TRIDUUM KU CZCI
ŚW. STANISŁAWA KOSTKI


Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na TRIDUUM ku czci św. Stanisława Kostki. Nasz kościół godzina 18.00. 


Dodał: ks. Michał
16.09.2010 00:07


***

 PIELGRZYMKA MINISTRANTÓW

W sobotę 11 września 2010 r. odbyła się Pielgrzymka Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej do Sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Spotkanie u Pani Roztocza rozpoczęło się o godz. 10.00 powitaniem Pielgrzymów przez kustosza ks. prałata Romana Marszalca. Mszy Św. o godz. 11.00  przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr. Mariusz Leszczyński. Wraz z opiekunem ks. Michałem byli tam także ministranci z naszej parafii.

FOTOREPORTAŻ .


Dodał: ks. Michał
11.09.2010 22:15


***

«    ...  54  55  56  57  58  59  60  61  62  ...    »

KALENDARZ

Piątek
12
czerwca



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

< Oglądaj mszę świętą On-Line

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Nowa strona parafii