Serwis informacyjny

Przemówienia wice-starosty p. Stanisława Schodzińskiego z 1 sierpnia 2012 r. oraz na pogrzebie śp. Czesława Świcy

Szanowni Zgromadzeni

Dziękuje organizatorom za przygotowanie uroczystości. Dobrze się stało że w tej organizacji znalazło się miejsce na mszę świętą, ponieważ żołnierze AK uznawali w swojej działalności Boga jako rzecz najważniejszą. Dobrze, że jest w Biłgoraju pomnik poświęcony AK – i tu dziękuje jego budowniczym, tym którzy tu są, ale i tym którzy już odeszli. Obecnie często słyszymy o daremnej ofierze powstańców. Zanim ktoś potępi powstanie pragnę postawić kilka pytań. Kto zniszczył Warszawę i wymordował jej mieszkańców?

Czy zrobili to generałowie Okulicki, Bor Komorowski i powstańcy?
Co w tym czasie robili Niemcy i Sowieci, którzy stali bezczynnie oczekując upadku Warszawy?
Dlaczego nie oskarżamy głośno naszych najeźdźców tylko obrońców?

W końcu lipca 1944 pod stolicę podeszła Armia Czerwona z wierną Stalinowi Armią Ludową. Stalin i Armia Ludowa mieli wyzwolić stolicę Polski, a największa podziemna armia w Europie AK miała być całkowicie bierna i stać bezczynnie?
To Hitler i Stalin są odpowiedzialni za Polską krew i zniszczenia.
Nasze elity nie mówią otwarcie, czując kompleks silniejszych. Bez prawdy nie będzie prawdziwego pojednania.

Arcybiskup Diecezji Warszawko – Praskiej Henryk Hoser zarządził na 1 sierpnia godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji poległych powstańców i o kształt naszej przyszłej wolności oraz przeproszeni za bluźnierstwa. Prezydent Warszawy wydała zezwolenie na bluźnierczy koncert Madonny w Warszawie w rocznicę powstania. W koncercie Madonny występują elementy profanacji krzyża w scenerii obecności demonów. Czy 1 sierpnia nie powinien być dniem żałoby i pamięci, a nie bluźnierczej rozrywki i satanizmu?

Co się stało z naszą wiarą, patriotyzmem i sumieniem?
Jak my reagujemy na bluźnierstwa, apostazje i atak na wiarę katolicką przez partię naszego rodaka za którego musimy się wstydzić, a który jest jeszcze u nas honorowany.
Życzę byśmy dokonywali dobrego wyboru pomiędzy dobrem a złem i odróżniali podawane nam w mediach manipulacje. Bądźmy patriotami i obrońcami wartości i całego dziedzictwa żołnierzy AK.

Szczęść Boże 

 Stanisław Schodziński

 Biłgoraj, 01.08.2012r.

 

Pogrzeb śp. Czesłwa Świcy – Biłgoraj 06.08.2012 r.

 

Świętej Pamięci Czesławie!

Pogrążona w żałobie Rodzino i Uczestnicy pogrzebu.

 

W imieniu Samorządu Powiatu Biłgorajskiego składam wyrazy współczucia, ale i nadziei życia wiecznego oraz spotkania Chrystusa Króla.
Śp. Czesława poznałem w 1979 roku pracując razem z nim w Przedsiębiorstwie Budownictwa Kolejowo – Drogowego, które w owym czasie było najprężniejszą firmą Lubelszczyzny budując setki kilometrów dróg i Linię Kolejową Hutniczo – Siarkową. Był to też okres początków przemian ustrojowych w Polsce. W tym też zakładzie budziła się i powstawała „Solidarność”. Pomimo, że śp. Czesław pełnił funkcje kierownicze, idee „Solidarności” nie były mu obce. Zawsze współdziałał i sprzyjał temu ruchowi. W 1989 r. po rozpadzie systemu komunistycznego w Polsce śp. Czesław Świca został wybrany na radnego Rady Miasta Biłgoraj z listy Rejonowego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.  Radni wybierają go na przewodniczącego Rady Miejskiej w Biłgoraju. Była to pierwsza kadencja zmian ustrojowych, wprowadzając system prawdziwie demokratyczny. Była to rada obradująca za pomocą argumentów a nie dyscypliny partyjnej czy klubowej w głosowaniu – jako radny byłem tego świadkiem i współwykonawcą. W tym okresie śp. Czesław angażował się w każde wydarzenie historyczne dotyczące naszej niepodległości i patriotyzmu. W tej to kadencji oczyszczono większość nazw w mieście (ulic, tablic) z gloryfikacji ludzi służących zbrodniczemu systemowi totalitarnemu, jakim był komunizm. Wybudowano i ustawiono wiele pomników i tablic, przy ogromnym zaangażowaniu śp. Czesława. Stawał on na czele, obok Mariana Janusiewicza, komitetów upamiętniania wydarzeń historycznych, takich jak: Pomnik Żołnierzy AK, Pomnik Krzyż Katyński, Pomnik Ofiar UB przy ulicy Poprzecznej. Praktycznie do końca życia zaangażowany społecznie i wychowawczo. Współorganizator Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, Intronizacji Chrystusa Króla w mieście Biłgoraj, a ostatnio w 2012 r. wiedząc już o swojej ciężkiej chorobie zaangażował się w organizację, jako współfundator płyty smoleńskiej. Od początku bardzo aktywny w swojej parafii, będąc przewodniczącym Rady Parafialnej a później jej członkiem, uczestnicząc w pracach duszpasterskich i ekonomicznych przy budowie jednego i drugiego Kościoła. Ojciec przykładnej rodziny o wartościach prawdziwie katolickich. Ludzi pokroju śp. Czesława w mieście  Biłgoraju jest coraz mniej. Dobro społeczne, dobro parafii, miasta przedkładał nad swoje dobro osobiste angażując się w to swoje środki finansowe. Uznawał zasadę „być” – być dla Boga, rodziny, parafii, miasta – a nie tylko „mieć”.

Króluj Mu Chryste!
Wieczne Odpoczywanie Racz mu dać Panie! 

2012-08-13 17:21


KALENDARZ

Piątek
27
grudnia




15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

3 XII 1717 r. – Pierwszy proboszcz parafii w Biłgoraju - ks. Jan Mroczkowski.

28 XI 1982 r. dokonano poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy Chrystusa Króla i sali katechetycznej na osiedlu Różnówka. Kaplica wybudowana dzięki ogromnemu wkładowi ks. Edmunda Markiewicza należała do naszej parafii przez okres 9 lat i jest małym kościołem pw. Chrystusa Króla.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj