Serwis informacyjny
Szkoła z wartościami - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Jana Pawła II w BiłgorajuWielki patron Katolickiego Liceum, Błogosławiony Jan Paweł II, apelował wielokrotnie do młodzieży: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali oraz Wy młodzi, jesteście nadzieją Kościoła, jesteście nadzieją świata.
Młodzi z kolei często mówiąc o swoich planach na życie wyrażają to w określeniach: Chcę być szczęśliwy! Pragnę mieć dobrą pracę… Marzę o studiach na renomowanej uczelni… Mam swoje ambicje. Powyższe hasła mają swoje urzeczywistnienie w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Biłgoraju, ponieważ w naszej szkole opieramy się na nauczaniu Błogosławionego Papieża oraz zwracamy szczególną uwagę na potrzeby każdego ucznia.
Z czym najczęściej kojarzą nam się szkoły katolickie? Według stereotypów panujących w społeczeństwie katolicka szkoła to miejsce, gdzie uczniowie noszą mundurki, nie mają prawa głosu, gdzie panuje surowa dyscyplina i strach przed nauczycielami… Czym zatem różni się nasze liceum od tego, co krąży w ogólnym wyrazie społecznym? Czy zatem w naszej szkole nie ma dyscypliny i respektu przed nauczycielami? Otóż na samym początku warto zwrócić uwagę, iż Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II jest szkołą nietypową. Przede wszystkim jedną z największych zalet szkoły jest jej kameralny klimat, ponieważ w chwili obecnej uczy się tutaj sześć oddziałów, co sprawia, że wszyscy się znają, wzajemnie szanują i starają się sobie pomagać w trudnościach i problemach. Bezpieczeństwo, życzliwość i uśmiechnięte twarze to pierwsze, co rzuca się w oczy zaraz po wejściu do szkoły. Głównym zadaniem liceum katolickiego jest wykształcenie i wychowanie ludzi ceniących wiedzę, umiejących ją zdobywać i wykorzystywać w sposób wartościowy, ludzi pełnych zapału, którzy chcą służyć innym i doskonalić swoją osobowość. Sprzyja temu kameralna atmosfera szkoły, w której wszyscy się znają, nie ma nieznajomych twarzy i anonimowości. Daje to poczucie bezpieczeństwa i zobowiązuje do pracy nad sobą - mówi p. Ewa Byra, nauczyciel j. polskiego. W naszym liceum staramy się na wszelkie możliwe sposoby sprawić, aby nasi uczniowie czuli się w swojej szkole pewnie i bezpiecznie, ponieważ spędzają tu mnóstwo swojego czasu. Robimy wszystko, aby zdawali sobie sprawę z tego, iż nie jest to tylko miejsce, gdzie muszą przyjść z obowiązku, „bo tak trzeba”, lecz również dlatego, że szkoła pokazuje im, jak żyć, daje mocne korzenie i siłę do radzenia sobie w życiu, dzięki wartościom, które staramy się przekazywać naszym uczniom.
Historia szkoły
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II powstało w 1999 roku z inicjatywy prywatnej spółki „Credo”, której właścicielami byli Barbara i Bogdan Serafin oraz Mirosław Tujak. Wówczas dyrektorem placówki został ks. Jan Maksim. Na starcie swojego działania społeczność uczniowska wraz z nauczycielami udała się do Papieża Jana Pawła II, aby prosić o wsparcie modlitewne dla rozwijającej się nowej szkoły. Podczas audiencji Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa, zaś szkoła przyjęła jego imię jako swojego patrona. „Szkoła katolicka jest wspólnym dziełem, które nie może być realizowane bez udziału wszystkich zainteresowanych - uczniów, rodziców, nauczycieli, przełożonych i duszpasterzy” - mówił w swoich naukach Jan Paweł II. Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali - słowa Papieża Polaka stały się niejako mottem naszego Liceum, gdyż każdego dnia od wielu lat towarzyszą nam nie tylko podczas uroczystości i imprez szkolnych, lecz także w zwyczajne dni pracy, chociażby 16-tego dnia każdego miesiąca, na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, kiedy to szczególnie kierujemy nasze myśli ku Ojcu Świętemu i Jego nauce, wyrażając to nie tylko we wspomnieniach o naukach i wartościach, jakie nam zostawił, lecz także w odświętnym stroju uczniów i nauczycieli. W roku 2004 KLO stało się szkołą publiczną, nad którą patronat przejęła parafia p.w. św. Marii Magdaleny. Liceum jest jedyną katolicką szkołą ponagimnazjalną w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Obecnie
Od 2008 roku funkcję Dyrektora KLO pełni ks. Witold Batycki, jednocześnie Dziekan parafii św. Marii Magdaleny, zaś jego Zastępcą jest p. Jan Lisiecki. Obecnie w sześciu oddziałach uczy się 153 uczniów, nad którymi czuwa 23 nauczycieli. Na rok szkolny 2012/2013 prowadzony jest nabór do dwóch oddziałów: pierwszy z rozszerzeniem języka polskiego, historii i języka angielskiego oraz drugi z rozszerzeniem języka angielskiego, biologii i geografii.
Z życia szkoły
Nasza szkoła bierze udział w wielu akcjach organizowanych przez różnorakie placówki. Wielokrotnie zbieraliśmy dary podczas akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” oraz dla Polskiego Czerwonego Krzyża czy Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach. Poprzez kiermasz świątecznych kartek staraliśmy się zebrać jak najwięcej funduszy dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”. Oprócz tego włączamy się w ogólnopolskie akcje takie jak „Warto być dobrym” czy zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży w ramach działań Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ponadto kilkukrotnie pomagaliśmy poprzez zbiórkę ofiar na Dom Dziecka w Zwierzyńcu. Skrupulatnie zbieraliśmy grosiki podczas akcji „Góra Grosza”, a także czynnie włączamy się w konkursy organizowane przez inne biłgorajskie szkoły m.in. konkursy recytatorskie, ortograficzne, pięknego czytania, historyczne czy olimpiady teologiczne itd. Młodzież włącza się w tworzenie gazetki parafialnej „Posłaniec Św. Marii Magdaleny”.
Uczniowie działają w szkolnym kole Caritas, a także dbają o wystrój szkoły, adekwatnie do święta czy uroczystości. Ponadto kilku naszych uczniów pobiera stypendia m.in. Stypendium Premiera oraz Stypendium z Programu „Solidarni”. Uczniowie KLO co roku uczestniczą w zjazdach i spotkaniach na Jasnej Górze m,.in. w Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich czy Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II. Na początku roku szkolnego organizowane są również rekolekcje integracyjno-ewangelizacyjne dla uczniów klas pierwszych, aby nie tylko pomóc im odnaleźć się w nowym środowisku, lecz także dać szansę na „wejście” w atmosferę szkoły, wczucie się w jej wartości i przekazanie najważniejszych zasad panujących w społeczności szkolnej.
W ostatnim czasie postępuje proces rozbudowy i modernizacji szkoły. Przede wszystkim powstaje część reprezentacyjna szkoły. Zmodernizowane zostało główne wejście do budynku oraz powstaje duży, przestronny, jasny hol, w którym uczniowie podczas przerw będą się gromadzić, gdzie odbywać się będą akademie, apele i spotkania wspólnoty uczniowskiej. Powstaną także udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, m. in. winda i podjazdy. Budynek szkoły został rozbudowany w kierunku ul. Krzeszowskiej, co pozwoli na wykonanie 6 dodatkowych sal lekcyjnych – informuje ks. Witold Batycki, dyrektor KLO im. Jana Pawła II. Chcemy, tak uczniom, których w mury naszej szkoły z każdym rokiem przybywa, jak i gronu pedagogicznemu, kształtującemu młode pokolenie stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju i pogłębiania wiedzy.
Samorząd
W naszej szkole największą aktywnością odznacza się Samorząd Uczniowski, który jest inicjatorem wszelkich działań aktywizujących uczniów. Przewodniczącym Samorządu jest obecnie Jan Oleszczak, funkcję Zastępcy pełni Norbert Kowalik, Sekretarzem jest Arleta Smutniak, zaś Skarbnikiem Damian Janowski. Samorząd działa na wielu polach funkcjonowania szkoły. Organizuje różnorakie akcje, lecz także przygotowuje akademie okolicznościowe i reprezentuje szkołę podczas uroczystości, bierze także udział w Sesjach Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego.
Co mówią uczniowie?
Dlaczego Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II jest szkołą z wartościami, szkołą, która ma wiele do zaoferowania? Chyba najlepszą wizytówką szkoły są opinie wystawiane jej przez samych uczniów, gdyż to oni spędzają w niej mnóstwo swojego czasu, tutaj uczą się, zawierają przyjaźnie, umacniają swoje katolickie korzenie i kształtują swą osobowość i charakter. Według mnie warto wybrać szkołę katolicką, gdzie nie ma podziału na uczniów lepszych i gorszych. Jest to szkoła zbudowana na fundamencie prawdy, która rozwija umysł młodego człowieka i prowadzi go do głębszego poznania świata dzięki ogromnej wiedzy pedagogów i wychowawców - mówi Karolina Kupiec z kl. IIIa. Z kolei Ewa Kołpa z kl. IIa uważa, iż dla niej najważniejsze w szkole katolickiej jest to, że sercem działalności wychowawczej w KLO jest Jezus Chrystus, stanowiący wzór, według którego chrześcijanin powinien kształtować swe życie. A mówiąc o zaletach naszej szkoły nie sposób nie wspomnieć o doskonałym poziomie kształcenia, jaki ona oferuje. Tegoroczny maturzysta, Konrad Smolak z kl. IIIa zapewnia, że mimo, iż do matury zostało już niewiele czasu, a stres jest coraz większy to czuję, że ta szkoła i to, co mi przekazano przez te ostatnie trzy lata zapewni mi doskonały start w dorosłe życie. Otrzymałem to, czego każdy młody człowiek oczekuje - wiedzę, poczucie bezpieczeństwa, grono przyjaciół i wiele wspaniałych wspomnień, które zabiorę ze sobą na studia i w dorosłość.
Podsumowanie
Abp Wacław Depo podczas jednego ze spotkań z młodzieżą naszej szkoły wypowiedział bardzo ważne słowa: Miejcie odwagę wybrać szkołę, która ma katolickie korzenie! Słowa te stały się niejako mottem młodych ludzi, którzy wybierają właśnie Katolickie Liceum. Warto zatem zadać sobie pytanie, dlaczego warto kontynuować naukę właśnie w KLO? Bo to szkoła wyjątkowa. Z wartościami, dzięki którym młodzi ludzie „idą w świat” z wychowaniem katolickim i opartym na tych wartościach, które są niezbędne do tego, aby życie było pełne i szlachetne. Aby pewnego dnia taki młody człowiek mógł powiedzieć o sobie: „Dzięki tej szkole stałem się porządnym człowiekiem!”. /JF/
2012-05-23 10:20