Serwis informacyjny
Jedenastu nowych diakonów w naszej diecezjiW sobotę 12 maja br. jedenastu alumnów piątego roku otrzymało z rąk bpa Mariusza Leszczyńskiego święcenia diakonatu. Do grona duchownych diecezji zamojsko-lubaczowskiej zostali włączeni: Maciej Banach (Tarnogród), Karol Jędruszczak (Zamość), Łukasz Kardaszewski (Lubycza Król.) Grzegorz Korgul (Radzięcin), Paweł Kubiszyn (Lubaczów), Zbigniew Kurek (Radecznica) Leszek Kuron (Wielącza), Łukasz Malec (Radzięcin), Marcin Migas (Hrubieszów), Patryk Obszyński (Hrubieszów) oraz Rafał Sarzyński (Hucisko).
Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były pięciodniowe rekolekcje prowadzone przez ks. kan. Stanisława Kupczaka, ojca duchownego naszego seminarium. W uroczystej Mszy świętej wzięła udział cała wspólnota seminaryjna, rodziny kandydatów, kapłani oraz zaproszeni goście. Śpiewy wykonywał chór seminaryjny pod kierownictwem p. Zyty Krużel.
Biskup Administrator w homilii zwrócił uwagę na istotną rolę jaką odgrywa posłuszeństwo. Jego brak jest często początkiem kryzysów w Kościele, natomiast wierne trwanie w nim staje się czytelnym znakiem jedności całego Kościoła powszechnego i jego nadprzyrodzonego posłannictwa – podkreślił biskup Mariusz.
Diakonat jest pierwszym stopniem święceń. Zadaniem diakona jest posługiwanie kapłanowi w czasie Eucharystii, czytanie Ewangelii, głoszenie homilii lub kazania, a także wypowiadanie liturgicznych wezwań skierowanych do wiernych (np. „przekażcie sobie znak pokoju”). Diakon jest również zwyczajnym szafarzem komunii świętej i sakramentaliów, takich jak np. błogosławieństwo wody czy dewocjonaliów. Osoba, która przyjęła pierwszy topień święceń może błogosławić związki małżeńskie, udzielać sakramentu chrztu, przewodniczyć nabożeństwom (np. wystawienie Najświętszego Sakramentu, pogrzeb, gorzkie żale). Zgodnie z tradycją Kościoła diakon jest wezwany do niesienia posługi chorym, ubogim i potrzebującym.
Liturgicznym strojem diakona jest alba, stuła przewieszona przez lewe ramię i dalmatyka, a niekiedy także kapa. Wraz z przyjęciem święceń diakonatu, biskup przyjmuje od kandydatów przyrzeczenie zachowania celibatu i posłuszeństwa oraz zobowiązanie do codziennej modlitwy brewiarzowej.
Zgodnie z seminaryjnym zwyczajem, diakoni w tydzień po święceniach udają się na Jasną Górę, by tam dziękować za powołanie do kapłaństwa i prosić o łaskę wiernego wypełniania powierzonych im zadań.
Żródło: http://www.wsd.zam-lub.pl/
2012-05-14 18:50