Kapliczki i krzyże przydrożne – dawniej na terenie naszej parafii.
Kapliczki, figury i krzyże przydrożne zawsze były integralną częścią krajobrazu Biłgoraja i okolic. Były stawiane w wyniku głębokiej wiary ludu zamieszkującego dane okolice. Stawiano krzyże trójramienne podczas różnych nieszczęść i epidemii, błagając Boga o miłosierdzie dla całej okolicy. Niektóre zaś krzyże czy figury przydrożne stawiane były jako dziękczynienie za otrzymywane łaski i prośbę o dalsze błogosławieństwo. Słyszałem bardzo często o wielu cudownych wydarzeniach, które miały miejsce właśnie przy krzyżach, figurach z Panem Jezusem Frasobliwym czy wizerunkiem Matki Bożej. Pewna kobieta w chwili niebezpieczeństwa grożącego jej od strony niemieckich żołnierzy (w okresie II wojny światowej), schroniła się w pewnej kapliczce. W innym wypadku ktoś uprosił łaskę uzdrowienia z ciężkiej choroby, nawrócenia bliskiej osoby czy odwrócenia nieszczęścia, które nękało daną rodzinę.
Nie ma wątpliwości, że te zewnętrzne znaki naszej wiary niosą ze sobą błogosławieństwo Boże. Dlatego warto się zastanowić czy krzyż, figura czy kapliczka jaka znajduje się na terenie naszej posesji lub w okolicy naszych domów nie wymaga stolarskich poprawek. Osoby, które pragną postawić na swojej posesji np. nową kapliczkę muszą pamiętać o pięciu ważnych rzeczach (zostały one wymienione poniżej). Dzięki temu kapliczka ta nie będzie tylko elementem ozdobnym naszej posesji ale będzie miała „moc duchową” i będzie miła Bogu. Przy remoncie niektórych starych krzyży, figur czy kapliczek należy pamiętać aby nie zamalowywać napisów (warto je przepisać i przekazać do archiwum parafialnego), używać koloru identycznego do malowania figur (kolory mają swoją wymowę np. niebieski lub biały). Nie malujemy figur według własnego uznania np. na kolor czarny. Przy wymianie spróchniałego krzyża przepisujemy wszystkie napisy jakie widniały na starym krzyżu, następnie dopisujemy datę odnowienia tego krzyża (krzyż nowy należy poświęcić). O takich przypadkach (krzyży, figur czy kapliczek przydrożnych) należy poinformować miejscowego proboszcza.
Kilka rad dla osób stawiających na swych posesjach nowe kapliczki.
1. Do budowy kapliczki używamy trwałego drewna i dobrze go zabezpieczamy (dla nas samych i naszych potomnych będzie to ważne miejsce).
2. Sama kapliczka musi być estetyczna (nie może być kiczem konstrukcyjnym np. dach nieproporcjonalny do reszty, pstrokate kolory).
3. Miejsce ustawienia musi byś dobrze przemyślane (nie może to być miejsce do którego mało kto zagląda lecz przeciwnie).
4. W odpowiedniej części należy wstawić datę i nazwisko fundatora a nawet krótką modlitwę.
Aby kapliczka nie była tylko kolejnym elementem ozdobnym naszej posesji należy dokonać uroczystego poświęcenia podczas, które-go obecni powinni być wszyscy członkowie rodziny (warto zrobić zdjęcie z tej uroczystości i umieścić je w albumie rodzinnym). Od tego momentu miejsce to nabierze „mocy duchowej”.
Autor: Mirosław Kita
2010-05-05