Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
14 lipca 2019 r. z naszego kościoła parafialnego do sanktuarium św. Marii Magdaleny przeszła kolejna już Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. Jej organizatorem była Akademia Myśli Chrześcijańskiej, a procesja miała charakter wynagradzający za grzechy znieważania Boga i Matki Bożej.
Poprzedziła ją Msza św. sprawowana o godz. 18:00 w intencji Ojczyzny, o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Celebrował ją ks. Julian Brzezicki, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach, jeden z inicjatorów Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. We wstępie do Eucharystii ks. Brzezicki podkreślał, że potrzeba potężnej modlitwy różańcowej, by dokonywało się zwycięstwo dobra, nie bronią, nie armią ale poprzez odnowę duchową. O Ojczyznę mamy się troszczyć, o Jej dobre imię zabiegać, prosić o Boże błogosławieństwo dla niej. Ale także musimy Bogu wynagradzać, za niewierności, profanacje za to wszystko co złego dokonało się na naszej polskiej ziemi. Prośmy o nawrócenie i opamiętanie dla tych, którzy szkodzą Kościołowi i Polsce oraz prośmy o miłosierdzie dla nas.
Pierwsza Krucjata Różańcowa w Biłgoraju odbyła się 10 kwietnia 2016 r. W niedzielę 14 lipca marsz pokutny wyruszył na ulice naszego miasta już po raz 38. Uczestniczyli w nim licznie mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny, a zakończyło go ucałowanie relikwii św. Marii Magdaleny w Sanktuarium w Puszczy Solskiej.
Idea Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę zrodziła się na Roztoczu w parafii Trzęsiny 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji, już dziś świętego Jana Pawła II. To w naszej diecezji w Konkatedrze w Lubaczowie czczona jest kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej, przed którą król Jan Kazimierz składał Śluby Lwowskie. Idea Krucjaty Różańcowej zawędrowała stąd do Diecezji Warszawskiej, a po wstępnych rozmowach i naradach w niewielkim gronie, Krucjata była proklamowana na spotkaniu w Teresinie koło Niepokalanowa, później w lipcu 2011 roku została z otwartym sercem przyjęta na Jasnej Górze u tronu Królowej Polski. Wszyscy rodacy wezwani zostali w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę do codziennej modlitwy, co najmniej jedną dziesiątką różańca, z intencją: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Intencja ta może być dodawana do innych intencji, które są już przez nas odmawiane na różańcu.
Opiekę nad dziełem Krucjaty polscy biskupi powierzyli ojcom paulinom z Jasnej Góry. Idea podjęcia narodowej krucjaty modlitwy różańcowej jest odpowiedzią na obserwowane i doświadczane przez nas wyzwania i zagrożenia wobec których obecnie staje nasza Ojczyzna.
Wybór modlitwy różańcowej jako narzędzia duchowej walki o odrodzenie moralne Polski jest odpowiedzią na nauczanie Wielkich Prymasów Polski: Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda oraz Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kard. August Hlond nauczał: Zbawiciel umiłował wielce Polskę i uczyni ją matką wielkiego pokolenia. Państwo zostanie rozbite i jak słabe niemowlę błagać będzie o pomoc i opiekę Matki swojej. Zgubne jest dla Polski naśladowanie bezbożnych w ich czynach grzesznych i złych. Polska ma zachować swą wiarę, czystość obyczajów, szczere i gorące nabożeństwo do Matki Bożej i całkowite zerwanie wszelkich stosunków, które przeszkadzają jej w dążeniu do prawdziwej wielkości. Polska nie powinna chcieć stać się narodem modnym, bo moda postępowa to fałsz i obłuda w stosunku do Boga. Codziennie, we wszystkich kościołach ma być odmawiany różaniec za Ojczyznę. Jedyną bronią, której Polska używając, odniesie zwycięstwo, jest różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi inne narody będą karane za swą niewierność wobec Boga.
Ks. Prymas Stefan Wyszyński podjął i rozwinął nauczanie poprzednika, dając również osobiste świadectwo miłości do Ojczyzny. W miejscu uwięzienia w Komańczy przygotował Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których uroczyste złożenie przez milionową rzeszę pielgrzymów nastąpiło 26 sierpnia 1956 r. Przyrzeczenia złożone przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Królowej Polski nie zostały jednak wypełnione. Najwyższy czas na nowo podjąć starania o ich realizację w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym.
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy św. sprawowanej o godz. 18:00 w naszym kościele parafialnym.
Autor: Ewa M.
28.07.2019 15:09