Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci

Kliknij by powiększyć

W niedzielę 1 lipca 2018 r. w przede dniu 74. rocznicy mordu polskich partyzantów dokonanego w 1944 roku przez hitlerowców w lesie Rapy, o godz. 12:30 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych partyzantów oraz ich rodzin. Przewodniczył jej ks. dziekan Jerzy Kołtun. Udział w niej wzięły poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu oraz harcerze z 13 Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodnia” działającej przy Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów udali się pod pomnik w lesie na Rapach, gdzie miały miejsce kolejne części uroczystości.

W czerwcu 1944 roku Niemcy przeprowadzili na Zamojszczyźnie dwie największe akcje przeciwpartyzanckie na okupowanych ziemiach polskich określane kryptonimami „Sturmwind I” (Wicher I) i „Sturmwind II (Wicher II). W obu tych operacjach do niewoli niemieckiej dostawali się partyzanci, których przewożono do obozu przejściowego w Biłgoraju, gdzie również przetrzymywano ludność cywilną ze wsi objętych pacyfikacjami. W pobliskim gmachu gestapo więziono partyzantów oraz osoby podejrzane o sprzyjanie im, bądź przynależność do konspiracyjnych polskich organizacji niepodległościowych. Przesłuchania wziętych do niewoli żołnierzy były brutalne i okrutne. Bito więźniów knutami i pałkami do utraty przytomności. Kopano po całym ciele i głowie. Łamano kończyny, żebra, szczęki, odbijano organy wewnętrzne, Dnia 4 lipca 1944 roku rozstrzelano w lesie Rapy koło Biłgoraja 65 wziętych do niewoli żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Fakt dokonania egzekucji podano do wiadomości obwieszczeniami w języku polskim i niemieckim. Przy każdym nazwisku zamordowanej osoby, jako przyczynę podano „przynależność do band”. Na miejsce egzekucji przewożono żołnierzy samochodami, powiązanych po pięciu drutem kolczastym. Egzekucja dokonana 4 lipca 1944 roku w lesie Rapy nazywana jest Zamojskim Katyniem, a jej miejsce zostało odkryte dzięki temu, że rosły na nim zżółknięte młode sosny.

Wśród pomordowanych, których wspominano w tę lipcową niedzielę była Wanda Wasilewska ps. „Wacek”, bohaterska kobieta – żołnierz Armii Krajowej, urodzona we wsi Kustrawa nad Sanem, która nawet w obliczu śmierci pozostała wierna złożonej przysiędze: W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Aresztowana przez Niemców pod wsią Gózd Huciański w czerwcu 1944 r., oddała swoje młode życie Bogu i Ojczyźnie właśnie 4 lipca 1944 r. Nikogo i nic nie wydała.

W ciągu wieków hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” było nierozłącznym elementem dziejów naszego narodu, który zawsze potrafił ofiarę swego życia i cierpienia łączyć z ofiarą Jezusa Chrystusa, aby dzięki temu zjednoczeniu nic nie zginęło, ale by stawało się życiem dla przyszłych pokoleń. Mszą św. sprawowaną w intencji pomordowanych partyzantów chcieliśmy wyrazić wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla swojej Ojczyzny, ale przede wszystkim oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

Często zadajemy sobie pytanie: Czym jest patriotyzm? Czym jest dziś dla nas to piękne hasło towarzyszące pokoleniom Polaków: Bóg, Honor i Ojczyzna? Odpowiedzią na te pytania niech będą wydarzenia przywołane w tę lipcową niedzielę, które nie tylko miały być przypominaniem przeszłości i rozrzewnianiem się nad męczeństwem naszej małej Ojczyzny, ale przede wszystkim mają stać się natchnieniem i źródłem siły do budowania innej, lepszej przyszłości.


Autor: Ewa M.
02.08.2018 14:25


KALENDARZ

Czwartek
21
listopada


Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj