Królowa Nieba i Ziemi troszczy się o swoje dzieci
W Uroczystość Wniebowzięcia NMP nasza parafia przeżywała swój doroczny odpust parafialny, na który licznie przybyli parafianie, mieszkańcy Biłgoraja i goście. Główne obchody ku czci Matki Bożej Wniebowziętej rozpoczęły się uroczystą sumą odpustową o godzinie 12:30, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Waligóra. Wszystkich przybyłych na uroczystości odpustowe powitał proboszcz parafii ks. dziekan Jerzy Kołtun.
- Czcimy dzisiaj Maryję wziętą do nieba z duszą i ciałem. Czcimy Tę, którą nazywamy Królową Nieba i Ziemi. Mimo tego, że wzięta do nieba, nadal pozostaje dla nas Matką. Nie zapomina o nas. W całej historii Kościoła jest tyle miejsc, które wybrała. Miejsc, w których działa w sposób szczególny. I takim miejscem dla nas Polaków w tym roku, które wspominamy, jest Częstochowa z racji 300 – lecia koronacji obrazu. Ale jest wiele miejsc na ziemi, w których Maryja przychodzi i zostawia nam swoje przesłanie. Maryja, Królowa Nieba i Ziemi, ciągle troszczy się o nas, swoje dzieci – mówił ks. Jacek Waligóra
Na zakończenie Mszy św. poświęcone zostały zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce, a następnie w uroczystej procesji wokół kościoła oddaliśmy cześć Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie oraz naszej wyjątkowej Patronce.
Kiedy Maryja rodziła się i umierała, świat żył innymi sprawami. Nie zaproszono na te ciche uroczystości żadnych królów i cesarzy. Na celebrytkę się nie nadawała, bo czym ten świat miała ująć? Pomiędzy ukrytą chwałą Jej Niepokalanego Poczęcia, o którym Joachim i Anna nie mieli najmniejszego pojęcia, a blaskiem jej przejścia do Syna, rozegrało się dość szare życie izraelskiej dziewczyny: dojrzewanie, potem codzienna troska o dom i rodzinę, łzy radości, tęsknoty i bólu, pielgrzymka wiary.
Wniebowzięcie Maryi to znak łaski - tej samej, która towarzyszy każdemu z nas. Bo wzięcie do nieba z duszą i ciałem to obietnica dotycząca każdego wierzącego. Jako Matka Syna Bożego otrzymała Ona od Boga największy dar - chwałę nieba. Ona jako pierwsza osiągnęła zbawienie i przez to jest znakiem nadziei dla każdego z nas. To co już stało się udziałem Maryi, jest obietnicą dla każdego człowieka. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina, że nie możemy rzeczywistości nieba odkładać na później, bo niebo to czas i miejsce naszego spotkania i bycia z Bogiem. I pomimo zniszczalności, ludzkie ciało jest przeniknięte duchem, jest naczyniem przechowującym skarby, jest świątynią Ducha Świętego, a na tamtym świecie wejdzie w całej pełni do świątyni, którą jest sam Bóg. Maryja już tam dotarła. My do niej dołączymy. Taką mamy nadzieję…
Homilia ks. dr. Jacka Waligóry wygłoszona podczas sumy odpustowej
Autor: Ewa M.
18.08.2017 18:57