Dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy

Kliknij by powiększyć

Tradycyjnie w poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej parafii będą miały miejsce dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy ( dawne Dni Krzyżowe ). To trzy, szczególne dni w roku, podczas których wierni gromadzą się przy przydrożnych krzyżach i modlą się, prosząc Boga o urodzaj i oddalenie niszczących żywiołów. W naszej parafii procesje udadzą się do kapliczek przy Lubelskiej i Moniuszki oraz do figury św. Jana Nepomucena.

Ta piękna tradycja ma już ponad 1500 lat i narodziła się we Francji. Kiedy około 470 roku, kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe, św. Mamert, biskup Vienne, nakazał odprawić procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. Podczas nich proszono Jezusa wracającego do Ojca, by wstawiał się za biednymi rolnikami. Błagalne modły połączone były z procesjami. Centralnym momentem była procesja z kościoła do innych kościołów, kapliczek i krzyży, gdzie zatrzymywano się na modlitwy. W Polsce procesje udawały się do krzyży stojących w polu, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, stąd nazwa „dni krzyżowe”. W polskich parafiach o charakterze typowo wiejskim w te dni często obchodzi się z procesją pola uprawne - kapłan kropi je wodą święconą i błogosławi. Kolejne „stacje” wyznaczają zazwyczaj polne kapliczki i krzyże ustawione na rozstajnych drogach. Obecnie do modlitw o urodzaje dodaje się modlitwy o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy.

Nasza modlitwa o dobre urodzaje jest rozwinięciem wezwania z Ojcze nasz: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” i jest wyrazem pokory i uznaniem, że wszystko, co podtrzymuje nasze życie, jest darem. Modlimy się o chleb „nasz”, a nie „mój”, a więc troszczymy się także o chleb dla innych. Chleb jest owocem ziemi i pracy ludzkich rąk, wiemy jednak, że szczególnie w miastach, naszym także, ziemia rodząca plony, zniknęła sprzed naszych oczu. Po mleko w kartonie i krojony chleb idziemy do sklepu, może dlatego tak łatwo zapominamy, że to wszystko co kupujemy w sklepach, to nie tylko owoc bądź wynik pracy człowieka. Wciąż  bardzo wiele zależy od pogody, od tego czy świeci słońce, czy też pada deszcz, na które niestety nie mamy wpływu.

Przydrożny krzyż czy kapliczka w mieście, gdzie matka ziemia przykryta jest asfaltem bądź kostką, to doskonałe miejsce na modlitwę o urodzaje. Tam gdzie gubimy kontakt z ziemią, łatwo nam będzie zgubić kontakt z jej i naszym Stwórcą. A nie o to przecież chodzi.

Ufamy Panie Boże, że w Biłgoraju tego chleba, o który będziemy prosić, dzięki tym modlitwom nigdy nie zabraknie. 


Autor: Ewa M.
21.05.2017 21:21


KALENDARZ

Czwartek
21
listopada


Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj