Ekstremalna Droga Krzyżowa

Kliknij by powiększyć

Noc jest od spania, nie od tego by spacerować polnymi drogami i błądzić po lesie w poszukiwaniu szlaku. Po co wychodzić w nocy z ciepłego łóżka, z domu bezpieczeństwa i komfortu.... lepiej posiedzieć i mecz lub jakiś serial obejrzeć...nie trzeba się wyłamywać, wyróżniać... Iść całą noc, a jaki to ma sens? Lepiej być takim rozlazłym kluchem z kanapy... A może warto coś zmienić? Może warto wejść w głąb siebie... 

Późny wieczorem 7 kwietnia 2017 r., po Mszy św. z Goraja wyruszyła „Ekstremalna Droga Krzyżowa", w której udział wzięło ponad 250 osób. Organizatorem wydarzenia w naszym Rejonie był wikariusz parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju, ks. Mateusz Januszewski. Zostały przygotowane dwie trasy. Pierwsza prowadziła do biłgorajskiego sanktuarium św. Marii Magdaleny i liczyła 44 km., druga do Lipy o długości ponad 57 km. Na 10 kilometrową trasę,  wspólnie z ks. Stanisławem Budzyńskim, proboszczem parafii św. Jerzego w Biłgoraju wyruszyły osoby niepełnosprawne.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości. Polega ono na przejściu nocą przynajmniej 40-kilometrowej trasy w ciszy i samotności. Całej wędrówce towarzyszą rozważania Drogi Krzyżowej, napisane przez zwykłych ludzi. W EDK chodzi o zmierzenie się z ekstremalnym wysiłkiem, by zapoczątkować w sobie zmianę. Tegoroczne rozważania zatytułowane „Droga przełomu” podpowiadały uczestnikom EDK, jak wyjść ze strefy komfortu  i odkryć życie na nowo. Nie chodzi o to, aby przejść, coś sobie udowodnić. Chodzi o to, aby się zmienić. Przełom wymaga pełnego zaangażowania – Człowieka i Boga.

Myśl przewodnia „Drogi przełomu” nie została wybrana przypadkowo. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Tak działa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier: to prowadzi do istotnego momentu i spotkania z Bogiem.

Zmęczenia doświadcza się różnie – przekonują uczestnicy. Bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Ze zmęczenia plącze się język. Boli każdy krok. – Paradoksalnie, właśnie wtedy, gdy nie mam już sił i chęci, zaczyna się prawdziwe ćwiczenie duchowe. Takie zmaganie pomaga otworzyć się na medytację i modlitwę. Bo właśnie o to chodzi w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Celem jest spotkanie z Bogiem.


Autor: Ewa M.
09.04.2017 13:00


KALENDARZ

Piątek
22
listopada



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj