Młodzież z KSM modliła się za Ojczyznę
Ojczyzna to wielkie słowo. Pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza.
11 listopada 2016 r., w dniu 98. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Serce” podczas wieczornego czuwania przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, pięknymi słowami mówiła o naszej Ojczyźnie i za nią się modliła. Młodzi ludzie przypomnieli wszystkim zabranym, że: Ci, co skrzyżowali miecze pod Grunwaldem. Ci, co szli z Krakowa z Kościuszką. Ci, co jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru. Ci, którym zawdzięczamy teraźniejszą wolność. Bohaterom II wojny światowej i robotnikom roku 80 – tego….Oni wszyscy stoją u granic naszej Ojczyzny, dając świadectwo jej istnieniu, wołając: „A to Polska właśnie”…..
Z pochyloną głową, pełni zadumy i skupienia, młodzi ludzie wspominali w modlitwie bohaterów znanych i nieznanych, wszystkich Polaków walczących za niepodległą Polskę, którzy składając daninę życia pokazali światu, że Polacy cenią wolność i niepodległość – konfederatów barskich, mieszkańców Kresów poległych w powstaniu chłopskim, bohaterów Powstania Kościuszkowskiego, poległych w Powstaniu Listopadowym, w bitwie pod Grochowem, Iganiami i Ostrołęką, Powstańców Styczniowych, Legionistów Józefa Piłsudskiego, ułanów, Orlęta Lwowskie, żołnierzy i oficerów zmarłych z ran lub wycieńczenia, poległych w walkach z bolszewikami, żołnierzy KampaniiWwrześniowej, żołnierzy Polski Walczącej, Powstańców Warszawskich, żołnierzy walecznej Armii Krajowej, którym wolność Ojczyzny cenniejsza była niż własne życie. Bohaterskich żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, broniących od 17 września naszej wschodniej granicy przed Armią Czerwoną. Generałów i oficerów Wojska Polskiego, duchownych, urzędników, sędziów, nauczycieli, więzionych w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Męczenników obozów śmierci Auschwitz-Birkenau, Majdanka, Gross-Rosen, Dachau, Mauthausen. Mieszkańców Biłgoraja i okolic, zabitych w czasie bombardowania miasta we wrześniu 1939 roku, poległych na frontach II wojny światowej, zamordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.
Patriotyczne czuwanie w ten listopadowy wieczór zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia za tych wszystkich bohaterów i ich czyny utrwalone w naszej historii i naszej świadomości, które są dla nas przykładem miłości do Polski. Była ona też podziękowaniem za wolność i o wolność błaganiem.
Młodzież z KSM „Serce”, gotowa służyć Bogu i Ojczyźnie, realizuje testament tych wszystkich, których ofiara krwi i czyny nie były daremne, a hasło „Bóg. Honor. Ojczyzna” jest drogowskazem dla dalszej ich pracy i służby Rzeczypospolitej. Tradycja zobowiązuje.
Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej - św. Jan Paweł II.
Autor: Ewa M.
13.11.2016 13:04