„Bądźcie świadkami miłosierdzia”, czyli XVI Dzień Papieski

Kliknij by powiększyć

9 października 2016 r. już po raz szesnasty obchodzony był w polskim Kościele Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W obchody te włączyła się także nasza parafia. Przed mszą św. o godz. 11:00, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego zaprezentowały program słowno – muzyczny „Karol z Wadowic – Wielki Jan Paweł II”. W odczytanych tekstach i prezentacji multimedialnej mali artyści przypomnieli najważniejsze chwile z życia św. Jana Pawła II. W pantomimie o miłosiernym Samarytaninie pokazali, co znaczy być miłosiernym, a scenki odegrane na tle Hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, pozwoliły na nowo odkryć wartość uczynków miłosiernych względem ciała i duszy.

Tego dnia jeszcze raz wybrzmiały słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przez niego w dniu konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku: Dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach, z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Radosny śpiew oraz taniec w wykonaniu dzieci ze scholki „Armia Nieba”, podkreśliły wyjątkowości tego dnia i były wyrazem wdzięczności Bogu za pontyfikat Wielkiego Polaka.

Pomimo, że Jana Pawła II nie ma wśród nas od jedenastu lat, to ciągle na nowo ożywa – w swojej nauce, w swoich słowach, w swoim przykładzie życia. Jest dla nas niedoścignionym wzorcem osobowym.

Ojciec Święty Jan Paweł II nie tylko mówił nam o tym, abyśmy czynili miłosierdzie wobec braci, ale sam był pierwszym sługą tego przesłania. Przychodził jako apostoł miłosierdzia w najgłębszym i najbardziej wzruszającym aspekcie miłości: w gotowości przebaczania, ucząc nas tym samym, że „przebaczyć to znaczy odwołać się do dobra, które jest większe od jakiegokolwiek zła". Byliśmy świadkami wielu odcieni miłosierdzia św. Jana Pawła II: od stawania w obronie życia ludzkiego, poprzez niestrudzone nawoływanie do pokoju i ludzkiej solidarności, do stawiania drogowskazów młodym, umacniania rodzin, jednoczenia się z samotnymi i cierpiącymi. Był wszędzie tam, gdzie wzywały go potrzeby tych, „którzy się źle mają". Docierał do ich serc w osobistych spotkaniach, a gdy było to niemożliwe, czynił to słowem, a zwłaszcza modlitwą.

Potrzebna jest nam wyobraźnia miłosierdzia wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało!

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”….


Autor: Ewa M.
29.10.2016 18:57


KALENDARZ

Piątek
22
listopada



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj