„Bądźcie świadkami miłosierdzia”, czyli XVI Dzień Papieski
9 października 2016 r. już po raz szesnasty obchodzony był w polskim Kościele Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W obchody te włączyła się także nasza parafia. Przed mszą św. o godz. 11:00, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego zaprezentowały program słowno – muzyczny „Karol z Wadowic – Wielki Jan Paweł II”. W odczytanych tekstach i prezentacji multimedialnej mali artyści przypomnieli najważniejsze chwile z życia św. Jana Pawła II. W pantomimie o miłosiernym Samarytaninie pokazali, co znaczy być miłosiernym, a scenki odegrane na tle Hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, pozwoliły na nowo odkryć wartość uczynków miłosiernych względem ciała i duszy.
Tego dnia jeszcze raz wybrzmiały słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przez niego w dniu konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku: Dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach, z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…
Radosny śpiew oraz taniec w wykonaniu dzieci ze scholki „Armia Nieba”, podkreśliły wyjątkowości tego dnia i były wyrazem wdzięczności Bogu za pontyfikat Wielkiego Polaka.
Pomimo, że Jana Pawła II nie ma wśród nas od jedenastu lat, to ciągle na nowo ożywa – w swojej nauce, w swoich słowach, w swoim przykładzie życia. Jest dla nas niedoścignionym wzorcem osobowym.
Ojciec Święty Jan Paweł II nie tylko mówił nam o tym, abyśmy czynili miłosierdzie wobec braci, ale sam był pierwszym sługą tego przesłania. Przychodził jako apostoł miłosierdzia w najgłębszym i najbardziej wzruszającym aspekcie miłości: w gotowości przebaczania, ucząc nas tym samym, że „przebaczyć to znaczy odwołać się do dobra, które jest większe od jakiegokolwiek zła". Byliśmy świadkami wielu odcieni miłosierdzia św. Jana Pawła II: od stawania w obronie życia ludzkiego, poprzez niestrudzone nawoływanie do pokoju i ludzkiej solidarności, do stawiania drogowskazów młodym, umacniania rodzin, jednoczenia się z samotnymi i cierpiącymi. Był wszędzie tam, gdzie wzywały go potrzeby tych, „którzy się źle mają". Docierał do ich serc w osobistych spotkaniach, a gdy było to niemożliwe, czynił to słowem, a zwłaszcza modlitwą.
Potrzebna jest nam wyobraźnia miłosierdzia wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało!
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”….
Autor: Ewa M.
29.10.2016 18:57