Przedstawienie o objawieniach fatimskich

Kliknij by powiększyć

„ Był rok 1917. Trwała I wojna światowa. Wiele krajów europejskich, w tym  także Portugalia uwikłanych było w wojenną zawieruchę. Wszędzie słyszano  płacz i rozpacz,  widziano  zniszczenie i śmierć. I oto nagle  wśród tych odgłosów wojny rozeszła się niezwykła wieść o trojgu małych portugalskich dzieciach: Łucji, Hiacyncie i Franciszku”. Od takich słów, w piątkowy wieczór 6 listopada, w naszym kościele rozpoczęło się przedstawienie o objawieniach Matki Bożej w Fatimie przygotowane przez dzieci i młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod kierunkiem ks. Waldemara Szczepaniuka i pani Moniki Proć – Gleń.

Tego wieczoru Ci wszyscy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, mogli m.in. przenieść się do Cova da Iria gdzie miały miejsce objawienia oraz do domu Franciszka i Hiacynty w Portugalii. Mogli także być świadkami wizji piekła i cudu słońca. A pośród tego wszystkiego była Ona – Maryja z Fatimy, piękna Pani, która zdawała się mieć od piętnastu do osiemnastu lat. Jej suknia  była jakby utkana ze światła. Płaszcz również biały, obszyty złotą lamówką okrywał głowę i całą osobę. Ręce  złożone do modlitwy, na prawej wisiał biały różaniec. Jedyną ozdobą był delikatny sznur ze złocistego  światła zwisający na piersi i zakończony na wysokości talii  małą kulą ze złota. Twarz niezwykle piękna, ale wydawała się przesłonięta cieniem smutku.

W czasie trzeciego objawienia Maryja ukazała dzieciom trzecią tajemnicę fatimską, która znana jest światu od roku 2000. Ukazała im postać biskupa w bieli posuwającego się z trudem w stronę krzyża, pośród ciał męczenników. W końcu biała postać padła od strzałów z broni. Wizja ta spełniła się 13 maja 1981 roku na placu świętego Piotra, kiedy to zamachowiec Ali Agca  próbował zabić papieża Jana Pawła II. Kula o kilka centymetrów ominęła najważniejsze organy.

Święty już dziś Jan Paweł II tak pisał o orędziu fatimskim: „Orędzie fatimskie, które Maryja przekazywała światu za pośrednictwem trojga ubogich dzieci, składa się z wezwania do nawrócenia, do modlitwy, szczególnie różańcowej, oraz do zadośćuczynienia za grzechy własne i wszystkich ludzi. Orędzie to wyrasta wprost z Ewangelii, ze słów Chrystusa wypowiedzianych zaraz na początku działalności publicznej: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Ma ono na celu przemianę wewnętrzną człowieka, pokonanie w nim grzechu i umocnienie dobra, pomoc w zdobywaniu świętości. Orędzie to zaadresowane jest szczególnie do ludzi naszego stulecia naznaczonego wojnami, nienawiścią, deptaniem podstawowych praw człowieka, ogromnym cierpieniem ludzi i narodów, a wreszcie walką z Bogiem, posuniętą aż do negacji Jego istnienia. Orędzie fatimskie tchnie miłością Serca Matki, które jest zawsze otwarte dla dziecka, nieustannie mu towarzyszy, zawsze o nim myśli, nawet wtedy, gdy dziecko schodzi na bezdroża i staje się „marnotrawnym synem”.

Wszyscy artyści, i ci mali, i ci trochę starsi, przepięknie odegrali swoje role. Prezentując swoje bez mała aktorskie talenty, podzielili się z widzami tego przedstawienia refleksjami na temat nieprzemijalności i trwałości przesłania fatimskiego. Każda odegrana przez młodych ludzi scena, poruszała pewną strunę, tworząc wspólnie wspaniały występ, którego główną postacią była Pani Fatimska i Jej orędzie.  To nie był zwykły teatr, podczas którego panowała atmosfera skupienia, uwagi i wzruszenia, lecz sceniczna podróż w czasie, z Fatimy aż do samego Nieba, która stała się okazją do pokazania, że wezwanie do nawrócenia, modlitwy i pokuty jest wciąż aktualne i niezmiernie potrzebne.

Biorąc do ręki różaniec pamiętajmy o słowach Pani Fatimskiej wypowiedzianych do Hiacynty, Łucji i Franciszka: Kiedy odmawiacie różaniec, na koniec każdego dziesiątka mówcie: O Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują twojego miłosierdzia.

Nie byłoby tego niezywkłego spektaklu gdyby nie było ludzi dobrej woli i dobrego serca, którzy nie szczędzili swojego czasu, by przygotować to przedsięwzięcie, i którym należą się ogromne podziękowania.

W przedstawieniu udział wzięli:
Piotr - narrator, Anna Skubis - Maryja, Oliwia Stelmach - Łucja, Magdalena Konefał - Hiacynta, Bruno Gleń - Franciszek, Dominika Portka - anioł, Marzena Rybak - mama Hiacynty, Paula Plichta - mama Łucji i Franciszka, Artur Gromadzki - ksiądz, Mateusz Osuch - gubernator, Izabela Żmudzka, Monika Jargieło, Beniamin Gleń, Bartłomiej Proć, Karolina Syta, Miłosz Stelmach - osoby na targu, Mateusz Proć, Patryk Oszmaniec, Paweł Konefał, Grzegorz Żmudzki, Maciej Gałka, Przemysław Małek - wojsko

ks. Waldemar Szczepaniuk - reżyseria i scenografia
Monika Proć - Gleń - opieka merytoryczna i wsparcie techniczne
Patrycja Gromadzka - pomocnik reżysera
s. Barbara Kruczek - pomoc i obsługa techniczna
Krystyna Stelmach - materiał
Anna Obszańska - stroje
Firma MIRO-SOUND Mirosław Laskowski - nagłośnienie i oświetlenie
Firma Model Opakowania - kartony
Firma Big Print Łukasz Mosakowski - plakaty
Studio Fotograficzne Agfa Piotr Mazurek - film

Szczególne podziękowania należą się księdzu proboszczowi Jerzemu Kołtunowi za życzliwość i otwartość serca na wszelke pomysły, które mają młodzi ludzie z KSM-u
Bóg zapłać. 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
06.11.2015 21:31


KALENDARZ

Piątek
22
listopada



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj