Jasny cel - Jasna Góra

Kliknij by powiększyć

W dniach 2 – 14 sierpnia 2015 r. do tronu Jasnogórskiej Mamy pielgrzymowała 33. Piesza Pielgrzymka Zamojsko – Lubaczowska. 13 dni rekolekcji w drodze. 13 dni niezwykłych przeżyć. 13 dni wędrówki w upale i znoju. A po 13 dniach Jasna Góra i niezapomniane spotkanie z Najczulszą z Matek. 

Każda pielgrzymka to droga do celu, to trud podejmowany wspólnie, by dojść tam, gdzie tyle innych szlaków znajduje swój kres i upragnioną przystań. To doświadczenie wspólnoty i samotności, składane w darze u stóp oczekującej nas Matki. Fizycznie wędrowaliśmy w pięciu grupach: z Zamościa - św. Tomasz, z Lubaczowa - św. Stanisław, z Tomaszowa - św. Józef, z Hrubieszowa - św. Wojciech i z Biłgoraja - bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko. Duchowo była z nami grupa św. Jana Pawła II, która dzięki obecności wśród nas Katolickiego Radia Zamość, mogła towarzyszyć nam w rekolekcjach w drodze. Wyruszyliśmy w drogę z naszych miast, wsi i miasteczek, by własnymi krokami odmierzać dystans, jaki dzielił nas od domu Maryi. 

Jezus był z nami tu

Przez te dni byliśmy pielgrzymami, staliśmy się widocznym znakiem obecności Boga pośród nas. To Chrystus wyznaczył nam drogę i my nią podążaliśmy. Wyszliśmy z zamojskiego, hrubieszowskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i zmierzaliśmy ku jasnogórskiemu Wieczernikowi. Dzięki naszemu pielgrzymowaniu Kościół stał się widoczny jako pielgrzymujący lud Boży, pokrzepiany w swojej wędrówce mocą Bożego Słowa i Pokarmu. W tym roku towarzyszył nam Chrystus w Najświętszym Sakramencie, który stawał się rzeczywiście Bogiem z nami poprzez swoją obecność. Niosąc Go po drogach naszej Ojczyzny, tak mocno przyznawaliśmy się do Niego i tak bardzo publicznie wyznawaliśmy wiarę w Niego. Czujemy wielką dumę - oto Pan wyznaczył nam drogę i my nią podążaliśmy. Na postojach mieliśmy możliwość adoracji Jezusa, do której zostaliśmy zaproszeni w „namiocie spotkania”, który każdego dnia był rozkładany w miejscach naszego odpoczynku. Mogliśmy trwać, tak po prostu, siedzieć i patrzeć na Niego, cicho zasłuchać się, pozwolić się ogarnąć i otulić gdy bolały nas nogi i nie mieliśmy już siły iść dalej. On dotykał je z czułością, w milczeniu, o nic nie pytał, po prostu BYŁ, a my przy Nim. Milczeliśmy.

Symbole ŚDM na pielgrzymi szlaku

Tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w ciąg wydarzeń przygotowujących nas do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Stąd na szlaku sierpniowych rekolekcji w drodze towarzyszyły nam kopie Krzyża Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego ( Salus Populi Romani ). Tak jak w czasie obchodów ŚDM, są one obecne w miejscu najważniejszych wydarzeń, tak były obecne wśród nas w drodze na Jasną Górę i pielgrzymowały z nami po naszej Ojczyźnie.

Na czele każdej grupy szedł krzyż pielgrzymkowy, który pomimo tego, że czasami w drodze tańczyliśmy, to on wskazywał nam właściwy kierunek naszego patrzenia – zawsze na Chrystusa i za Chrystusem. Symbole ŚDM, niesione przez młodych ludzi wskazywały tym, którzy tak licznie z nami wędrowali, prawdziwy cel – coraz głębsze poznanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swojego życia opiece Matki Bożej. Krzyż, który z nami pielgrzymował jest znakiem Chrystusa, który każdego dnia szuka człowieka. Zachęcał, szczególnie młodych, aby „wypłynęli na głębię" i mówili całym swoim życiem „Tak Chrystusowi". Przypominał każdemu pielgrzymującemu bratu i siostrze o Bożym miłosierdziu. A zatem: dotykaliśmy tego Miłosierdzia, przecież za raną krzyża jest zmartwychwstanie.

A dlaczego ikona Matki Bożej Salus Populi Romani? Wyjaśnia nam to św. Jan Paweł II pisząc w orędziu na ŚDM w 2003 r.: „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy". Pielgrzymując na Jasną Górę, szczególnie w chwilach, gdy było trudno, gdy bolał każdy mięsień naszego ciała, pamiętaliśmy o innych słowach naszego Papieża: „Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp krzyża, tak i Wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością".

„Błogosławieni czystego serca”

Pod takim hasłem wędrowaliśmy w tym roku. To dla każdego z nas był czas głębokich przemyśleń.  Ponad pół tysiąca uczestników Pielgrzymki Zamojsko – Lubaczowskiej na Jasną Górę i każdy z nich niosący swoje smutki, radości oraz prośby o modlitwę osób, które o nią prosiły, a same z różnych przyczyn nie mogły pielgrzymować. Ponad pół tysiąca indywidualnych historii. Można było usłyszeć ich cząstkę w intencjach przed różańcem: od podziękowań za zdane egzaminy, przez pomoc w znalezieniu pracy, po prośby o nawrócenie i powrót do Boga.

Te nasze 11 dni pielgrzymowania tak wiele może w nas zmienić, ale naszego pielgrzymowania nie można zredukować do czasu trzynastodniowej drogi do domu Maryi. Zamojsko - Lubaczowska Piesza Pielgrzymka nie kończy się z chwilą przekroczenia progów Jasnogórskiego Sanktuarium. 

Wróciliśmy już do domów, do naszych bliskich, którzy nie przeszli, nie poczuli i nie usłyszeli tego, co my w ciągu tych dni sierpniowych rekolekcji w drodze. Najtrudniejszy odcinek naszej drogi życia dopiero się zaczyna. Wróciliśmy do codzienności, w której musimy się odnaleźć. Słowa zamieniać w czyny i wprowadzać pielgrzymkowe postanowienia w życie. Pielgrzymka nie powinna być „ładowaniem akumulatorów”, bo oznaczałoby to, że przez resztę roku się wyczerpują.

Mamo Częstochowska, teraz będziesz mogła zapytać każdego pielgrzyma słowami Oblubienicy z Pieśni nad Pieśniami: Cóż wam się podoba w Szulamitce, w tańcu obozów? Co Jej odpowiemy? Dlaczego kochamy tę pielgrzymią drogę? Po co w nią ruszyliśmy? Co ze sobą przynieśliśmy? Jakie prośby, jakie pragnienia, jakie modlitwy, jakie nadzieje? To będziemy wiedzieli tylko my, Ona i kaplica Cudownego Obrazu, na posadzkę której nie przestają kapać łzy zagubionych dzieci. 

FOTOGALERIA



Autor: Ewa M.
21.08.2015 08:50


KALENDARZ

Piątek
22
listopada



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj