Kontemplując tajemnicę Trójcy Świętej – odpust parafialny
W niedzielę 31 maja nasza wspólnota parafialna przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci Trójcy Świętej. Sumie odpustowej o godz. 12:30 przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, Kanclerz Kurii w Lublinie, pracownik naukowy KUL, wikariusz naszej parafii w latach 1990 – 1991. Na uroczystą sumę przybyło również kilkunastu kapłanów z sąsiednich parafii, którzy wspólnie z nami chcieli oddać cześć Bogu w Trójcy Jedynemu.
Podczas kazania ks. Krzysztof podkreślał, że rodzina w przedziwny sposób oddaje tajemnicę Trójcy Świętej. Mówił także m.in.: Jeśli człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, to w czym to podobieństwo się wyraża? W jaki sposób człowiek jest podobny do Boga, który go stworzył, zbawił, uświęca i napełnia darami Ducha Świętego? Człowiek jest powołany do miłości. Trójca Święta jest zjednoczona w Bogu, a Bóg jest miłością. Jego naturą jest kochać. Człowiek jest powołany do tego samego, człowiek jest powołany do miłości. Człowiek jest szczęśliwy wtedy kiedy kocha i jest kochany. Naturą Trójcy Świętej jest miłość. Takie uroczystości jak dzisiejsza, kiedy patrzymy na jedność Osób Trójcy Świętej, pozwala nam snuć następującą refleksję – samotność nie prowadzi do szczęścia, warto żyć dla drugiego, być w relacji z drugim, warto żyć dla miłości ,warto swoje życie uczynić darem dla drugiego.
Cytując słowa św. Augustyna Wielką mądrością człowieka jest wszystko zaczynać w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego podkreślał, że są takie momenty kiedy my w sposób szczególny przyzywamy Trójcy Świętej. Każdy dzień można zaczynać w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Jeśli tak zaczynasz dzień, to znaczy, że ja nie chcę być sam, otwieram się na rzeczywistość Boga, który jest gotów mnie wspierać swoją łaską. Jak mówi św. Augustyn, warto wszystko kończyć modlitwą: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jako pamiątka dzisiejszego dnia odpustu, imienin parafii, warto pamiętać by zaczynać i kończyć dzień w imię Trójcy Świętej oddając chwałę Bogu. Bóg jest miłością i do takiej samej postawy nas zaprasza, by zaczynać i kończyć wszystko w imię Boga, który jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym.
Uroczystości odpustowe zakończyła procesja wokół kościoła. Podążając za kapłanem, który trzymał w dłoniach Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie daliśmy świadectwo naszej wiary. Po procesji w świątyni zabrzmiało dziękczynne Te Deum. W ten sposób wyraziliśmy wdzięczność Bogu za tajemnicę Trójcy Świętej, przed którą człowiek może tylko stanąć w pokorze, zamilknąć lub upaść na kolana.
Dzieci pięknymi słowami i kwiatami podziękowały księdzu Krzysztofowi za sprawowanie Mszy św. i skierowane do nas słowo oraz złożyły życzenia z okazji przypadającej już niedługo 25 rocznicy święceń kapłańskich.
Wiara w Trójcę Świętą jest istotą naszego chrześcijaństwa. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego zostaliśmy ochrzczeni. Zaczynamy swój dzień znakiem krzyża świętego, którym błogosławi nas Ojciec, Syn i Duch Święty. Wyznając wiarę, trzy razy powtarzamy słowo wierzę: Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego…Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego… Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela…W imię Trójcy Świętej kapłan w sakramencie pojednania odpuszcza nam grzechy. W taki sam sposób rozpoczynamy i kończymy każdą Mszę świętą. Wreszcie, w imię Trójcy Świętej pożegnamy ten świat, by przejść do wiecznego życia w Niej.
W uroczystość ku czci Trójcy Świętej, sam Bóg prowadzi naszą dłoń, ucząc nas prawdy o Trójcy i każe nam zastanowić się nad znakiem krzyża i powrócić do tych chwil, gdy pozwalaliśmy naszym rodzicom prowadzić swoją rękę. Niech skłoni każdego z nas do zadania sobie pytania: Czy czyniąc znak krzyża, towarzyszy mi świadomość, że czynię to w imię Trójcy Świętej?
Autor: Ewa M.
31.05.2015 18:09