Symbole Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii
Szkoły, szpitale czy areszt to miejsca, które obok kościołów znalazły się na trasie trwającej od dziewięciu dni w naszej diecezji peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Wpisuje się to w ideę, by ukazać Krzyż w innej przestrzeni niż tylko sakralna.
Krzyż ŚDM został przekazany młodzieży w 1984 r. przez św. Jana Pawła II, który skierował do nich następujące słowa: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego momentu nazywany jest „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” lub też „Krzyżem Młodych” i przyciąga do siebie ludzi z całego świata. Od 2003 roku razem z Krzyżem Młodych wędruje również Opiekunka Ludu Rzymskiego - ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
Te dwa szczególne znaki są nie tylko z młodymi podczas ŚDM, ale wędrują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2015 r., znaki te Ojciec Święty Franciszek przekazał w Rzymie polskiej młodzieży i w ten sposób rozpoczęła się peregrynacja Krzyża ŚDM i Ikony MB po polskich diecezjach.
W sobotę 9 maja 2015 r. symbole ŚDM przyniesione przez młodych ludzi, późnym wieczorem dotarły do naszej parafii. Po uroczystym powitaniu przez ks. prałata Jerzego Kołtuna, rozpoczęła się adoracja poprowadzona przez młodzież. W niedzielny poranek 10 maja po mszy św. o godz. 6:30, symbole ŚDM opuściły naszą parafię i rozpoczęło się nawiedzenie parafii w Goraju.
Autor: Ewa M.
12.05.2015 20:16