Tych dni historia nie zapomni – 73. rocznica wybuchu II wojny światowej

Ks. Marek Mazurek w wygłoszonej homilii skierował do zebranych takie m.in. słowa: Obchodzimy dziś 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wspominamy sytuację gdy naszą ojczyznę zaatakowały dwa bezwzględne i bezbożne totalitaryzmy, hitlerowski i sowiecki, które rozpoczęły gehennę śmierci i cierpienia ludzi i całych narodów. Ta wojna wyzwoliła w człowieku pokłady zła i pogardy dla Boga i ludzi. Człowiek nienawidząc Boga i zwalczając święte Jego prawo, jednocześnie podeptał drugiego człowieka. Podeptał jego godność, podeptał sprawiedliwość, prawdę, podeptał miłość. Najpoważniejszym skutkiem tej strasznej wojny było rozpowszechnienie i zbanalizowanie śmierci, rozpowszechnienie i zbanalizowanie nienawiści i przemocy. Ludzkość XX wieku z przerażeniem doświadczyła, do czego zdolny jest człowiek, kiedy odrzuci Boże prawa, odrzuci Boże nakazy, kiedy wyrzuci ze swojego osobistego i społecznego życia Pana Boga. Jako chrześcijanie przebaczyliśmy, ale nie wolno nam utracić pamięci o tamtych dniach i o tamtych wydarzeniach, nie wolno nam zapominać o ofiarach (…), nie wolno nam zapominać, że u początku tej wielkiej tragedii stały bezbożne ideologie, które odrzuciły Boga, Ewangelię i przykazania.

Przywołał także słowa, które bł. Jan Paweł II wypowiedział z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej: „Mamy obowiązek wyciągnąć wnioski z tej przeszłości, aby nigdy więcej nie dopuścić do powstania podobnego splotu przyczyn mogących doprowadzić do nowego rozpętania pożaru takiej wojny”. Mówiąc o darze wolności, ks. Marek podkreślał, że nie jest to dar dany nam raz na zawsze. O wolność i niepodległość trzeba troszczyć się nieustannie. Trzeba o wolność i niepodległość zabiegać i walczyć każdego dnia. Trzeba troszczyć się i zabiegać o wolność i niepodległość przez nasze czyny i słowa.

Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta, która rozpoczęła się 1 września 1939 r., była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale jest przede wszystkim przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Nasz udział, nasza obecność i modlitwa 1 września 2012 r., niech będą wołaniem do Boga o pokój na całym świecie, a także gorącą prośbą o życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny.    

„Nie zginęłaś, Polsko! Niedaremne są te cierpienia ani ta krew, ani te mogiły i błagania, ani ten hart duszy, ani ta żądza wolności. Wzbogaciły one nasz duchowy skarbiec narodowy, stanowiąc kapitał bezcennych wartości, z którego pokolenia od nas szczęśliwsze, a wdzięczne czerpać będą. Nie zginęłaś, Polsko! Imię Twoje nieskalane i wielki w świecie. wszyscy wróżą ci pomyślne przeznaczenia, które chlubnie spełnisz jako naród wolny i jako cząstka dziedzictwa Chrystusowego. Nie zginęłaś, Polsko! Nie zginęłaś, bo nie umarł Bóg. Bóg nie umarł i w swym czasie wkroczy w wielką rozprawę ludów i po swojemu przemówi. Z Jego woli, w chwale i potędze zmartwychwstaniesz i szczęśliwa żyć będziesz - najdroższa Polsko męczennico...” ( August Hlond, Prymas Polski, 28 września 1939 r. )

Więcej zdjęć w naszej galerii. Zapraszamy. 


Autor: Ewa M.
01.09.2012 21:45


KALENDARZ

Sobota
23
listopada



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

1 XI 1883 r. po wcześniejszej rozbiórce starego frontu naszej świątyni wybudowano nowy front z dwiema wieżami, według planu Goebela z Warszawy.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj