Serwis informacyjny

Konferencja "Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego”
23 STYCZNIA 2012 r.

Msza św. w intencji Ojczyzny i konferencja pn. Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego – tak w Biłgoraju obchodzono 149 rocznicę Powstania Styczniowego. Wśród gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy oraz franciszkanie.

Uczczenie 149 rocznicy zrywu narodowego jakim było Powstanie Styczniowe 1863 roku rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w kościele św. Marii Magdaleny, w intencji Ojczyzny, Powstańców i sp. franciszkanów pracujących i posługujących w Puszczy Solskiej. Wśród gości obecni byli m. in. poseł Piotr Szeliga, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński, Henryk Grabias – prezes Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej oraz miejscowi księża. Franciszkanów reprezentował ojciec Wiesław Pyzio – wiceprowincjał. Biłgorajskie szkoły ponadgimnazjalne reprezentowało kilkudziesięciu uczniów.

Po uroczystościach kościelnych, uczestnicy obchodów 149 rocznicy Powstania Styczniowego zgromadzili się w Auli Franciszkańskiej na konferencja pn. „Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego”. Zebranych przywitał Stanisław Schodziński – jeden z organizatorów.

Głos zabrał także ks. Witold Batycki gospodarz miejsca, który zaznaczył, że w czasach kosmopolityzmu trzeba man pamiętać o bohaterach, którzy w godzinie próby umieli stanąć w obronie Polski nie szczędząc krwi i potu. -Chyle czoła, przed tymi wszystkimi, którzy podsycają pamięć o chwalebnych rocznicach narodowych. Dziękuję za obecność młodzieży, wychowawcom i wszystkim tym, którzy dziś przyszli pochylić się nad dziejami naszej Ojczyzny mówił ks. Batycki.

Za zaproszenie organizator dziękował także ojciec Wiesław Pyzio. Wiceprowincjał, mówił o roli franciszkanów w powstaniu styczniowym oraz ich zaangażowaniu w działalność duszpasterską na Ziemi Biłgorajskiej.

Po części oficjalnych powitań i przemówień, realizowano program Konferencji. O „Nocy styczniowej 1863 r. w klasztorze Puszczy Solskiej” mówił Tomasz Brytan (PTTK). Piotr Flor zaś przybliżył genezę i przebieg kasaty Zakonu Franciszkanów w okresie Powstania Styczniowego, zaś o pomnikach upamiętniające miejsca związane z Powstaniem Styczniowym w Puszczy Solskiej mówił Andrzej Czacharowski (PTTK). Konferencję podsumowali Marian Kurzyna (PTTK) oraz Stanisław Schodziński (Akademia Myśli Chrześcijańskiej).

 

źródło: bilgoraj.com.pl

2012-01-26 22:07


KALENDARZ

Niedziela
22
stycznia15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

MATENKO POMOCY NIEUSTAJACEJ BŁAGAM O MODLITWĘ W INTECJI OSÓB KTÓRE SĄ W MOIM SERCU ,MOICH BLISKICH ,ZNAJOMYCH,OSOB KTORE POLECIŁY SIE MOJEJ MODLITWIE,TYCH WSZYSTKICH KTORZY MODLILI SIĘ I MODLA ZA MNIE,ZA OJCZYZNĘ I RZĄDZĄCYCH ,W INTENCJI W CHORYCH DZIECI.ZA CZŁONKÓW GRUPY MSZA ŚWIĘTA Z MODLITWĄ O UZDROWIENIE I GRUPY ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁ I WSZYSTKICH GRUP DO KTÓRYCH NALEŻĘ ZA ADMINÓW I ZAŁOZYCIELI .WE WSZYSTKICH INTECJACH KTÓRE NOSIMY W NASZYCH SERCACH.JESU UFAM TOBIE ,MATEŃKO POMOCY NIEUSTAJĄCEJ MODL SIE ZA NAMI.

MATEŃKO POMOCY NIEUSTAJĄCEJ Błagam o modlitwę W INTENCJI Gosi i Darka o przemianę ich serc ,o silniejszą wiarę żeby Bóg był w ich życiu na pierwszym miejscu.Żeby udało nam się zdobyć pieniądze i żeby w wzięli w tym roku ślub kościelny.W intencji ich synka Jakuba o uzdrowienie z choroby ,żeby zaczął mówić ,ładnie i wyraznie bo ma z tym ogromny problem,żeby się wyciszył bo jest bardzo nerwowy i potrafił się skupić i zapamiętywać nowe słowa i je powtarzać.w intencji mojego męża Mariana o uzdrowienie z choroby nadciśnienia i jego pracy.W intencji brata Piotra o uzdrowienie z choroby alkoholowej ,żeby zrozumiał że zle robi i nie pił i o jego prace żeby jej nie stracił.w intencji mojej mamy Aliny żeby ból nogi ustąpił i żeby jej się lepiej chodziło ,żeby miała więcej sił i choroba nowotworowa nie wróciła.I w mojej intencji uzdrowienie z choroby kręgosłupa żeby ból kręgosłupa po operacji ustąpił.Żebym zebrała wszystkie dokumenty potrzebne do renty i żeby lekarz neurochirurg wystawił mi dokumenty o moim stanie zdrowia albo powiedział gdzie je mogę uzyskać.Jezu ufam Tobie,Mateńko módl się za nami . Bóg zapłać za modlitwę.

O łaskę uzdrowienia dla Jana, niech Matka Boża Nieustającej Pomocy da mu siły niezbędne do walki w ciężkiej chorobie

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

I 1755 r. dzięki fundacji Eustachego Potockiego, generała artylerii, ukończono budowę nowego kościoła WNMP.

2 I 1824 r. Prowincjał Dominikanów o. Kostecki zatwierdził dla kościoła w Biłgoraju Bractwo Różańcowe Najsłodszego Imienia Jezus i Maryi. Bractwo przetrwało do 1939 r.

ROCZNICA POBYTU FIGURY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W BIŁGORAJU
    Z dawna zapowiadana i oczekiwana przywędrowała do nas z Fatimy, jako Matka Boża i Matka wszystkich ludzi świata. Przebywała u nas w dniach 26 i 27 I 1996 r. W naszej parafii z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Jan Śrutwa a Słowo Boże do wiernych wygłosił ks. Edward Pohorecki z Lublina. Po Mszy św. figura Matki Bożej Fatimskiej opuściła naszą diecezję.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj