110 lat chóru parafialnego

Kliknij by powiększyć

Wszystkie jubileusze, związane z działalnością jakiejś społeczności, są wydarzeniami, które podnoszą na duchu, radują serce i zachęcają do podtrzymania działalności na przyszłość. 110 – lecie istnienia naszego chóru parafialnego „Cordis” to wydarzenie, które na pewno cieszy. 110 lat to przecież znaczny odcinek czasu, a w tym okresie chór podnosił rangę wielu nabożeństw i uroczystości. Z niektórymi, jak Boże Ciało czy Rezurekcja w dzień Zmartwychwstania, tak mocno się zrósł, że dziś trudno sobie wyobrazić ich przebieg bez chóralnego śpiewu.

W niedzielę 29 października 2017 r. nasz parafialny chór „Cordis” świętował jubileusz 110. rocznicy powstania. Na uroczystą sumę z udziałem chóru, zaproszono nie tylko sympatyków śpiewu chóralnego, ale też byłych członków chóru, którzy z takich czy innych względów opuścili jego szeregi. Uroczystej Eucharystii o godz. 12:30 sprawowanej w intencji chórzystów przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński. Członkowie chóru przygotowali oprawę liturgii Mszy św., zaprezentowali kilka pieśni ze swojego bogatego repertuaru, a w modlitwie powszechnej nie zapomnieli o zmarłych chórzystach. Nastrój uroczystości bez wątpienia udzielił się wszystkim obecnym w kościele. Chóralny śpiew pieśni dodawał blasku uroczystości i wskazywał na jej wyjątkową rangę. 

Po uczcie duchowej przyszedł czas na życzenia i podziękowania. Ksiądz biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II zapisane w liście do artystów: „Kościół potrzebuje także muzyków. (...) Tysiące wierzących umacniało swoją wiarę muzyką, która wypływała z serc innych wierzących i stawała się częścią liturgii, a przynajmniej bardzo cenną pomocą w jej godnym sprawowaniu. Śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Bożą”.  Obecni i byli członkowie chóru z rąk ks. biskupa Mariusza otrzymali specjalne podziękowania, a dyrygent, p. Józef Wajrak okolicznościową statuetkę z rąk burmistrza miasta p. Janusza Rosłana.

Wszystkim chórzystom życzymy niesłabnącej motywacji do kontynuowania muzycznej pasji. Niech kolejne lata działalności chóru „Cordis” wieńczone będą sukcesami, a życzliwość słuchaczy niech towarzyszy wszelkim poczynaniom artystycznym w następnych dziesięcioleciach.

Pieśń "Ave Maria" w wykonaniu chóru "Cordis"

Aktualny skład chóru „Cordis”:

Antoni Błażyński, Barbara Brzozowska. Krystyna Dycha, Przemysław Kłosek, Teresa Kłosek, Elżbieta Kmieć, Ryszard Kmieć, Aniela Leszczyńska, Czesław Luchowski, Janina Łaszkiewicz, Edward Łukaszczyk, Krystyna Łysiak, Jan Mazurek, Maria Okoń, Maria Olszyńska, Antoni Opach, Michał Osiński, Stanisława Pałyga, Maria Piętak, Maria Ruda, Jerzy Skakuj, Mieczysława Startek, Elżbieta Swacha, Regina Szczęśniak, Danuta Szubiak, Roma Szubiak, Julia Szymanik, Beata Tokarska, Krzysztof Zych, Maria Zych.

Z kart historii chóru parafialnego „Cordis”

Powstał w 1907 roku z inicjatywy grupy parafian, która poprosiła ówczesnego organistę Władysława Kotowskiego i proboszcza ks. Czesława Koziołkiewicza o utworzenie chóru. Swój repertuar rozpoczął od nauki stałych części Mszy świętej. Do lat 1954 – 1961 większość utworów było wykonywanych w języku łacińskim. Był małym chórem, ale systematycznie, każdej niedzieli na sumie, uświetniał liturgię Mszy świętej. W roku 1931 ponownie ogłoszono nabór do chóru. Rozrastał się i był słyszalny nie tylko w swojej parafii, ale i w okolicy.

W 1961 roku nowym organistą zostaje Czesław Fornal i znowu chór się buduje, przechodzi swój renesans. Liczy 50 osób. Organizuje Koncerty Maryjne, tzw. Wieczory Maryjne. W 1979 roku kolejnym dyrygentem zostaje Józef Żyszkiewicz, który prowadzi chór 5 lat. Obecny organista, Józef Wajrak, jest dyrygentem chóru już od 33 lat, a zaczynał jako 23 latek.

W 2001 roku chór przyjął nazwę „Cordis” – Serce. Z otwartym sercem i miłością do modlitwy dotrwał do dnia 8 lipca 2007 roku, czyli dnia Jubileuszu 100 - lecia swojego istnienia. Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu. Działa on na zasadach pełnego amatorstwa śpiewaków – pasjonatów. Jedyną nagroda jest świadomość, że swoim śpiewam przyczynia się do większej chwały Bożej oraz dostarcza głębokich wzruszeń i przeżyć pomagając w pięknej modlitwie.

Podstawę repertuaru stanowią pieśni religijne uwzględniające specyfikę poszczególnych okresów roku liturgicznego od pieśni adwentowych, poprzez kolędy, pieśni wielkopostne, wielkanocne, maryjne, aż do bogatego zestawu pieśni okolicznościowych. Utwory wykonywane są w kilku językach ( łacińskim, włoskim, angielskim i polskim ). Każdego roku udział chóru jest ważnym elementem Uroczystości Bożego Ciała wraz ze strojeniem ołtarza na oktawę już od wielu dziesiątków lat.

GALERIA ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
29.10.2017 16:48


KALENDARZ

Niedziela
21
stycznia


Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Panie Jezu dziękuję Ci za nawrócenie Łukasza i twoją opatrzność, błogosławieństwo i miłosierdzie. Pokornie proszę prowadź Łukasza Twoimi ścieżkami a nade wszystko niech się wypełnia Boża wola w jego życiu i jego rodziny. Jezu Ufam Tobie

Matko Boza pomoz ,prosze o potrzebne dary i laski dla naszego malzenstwa w ktorym jestem nieszczesliwa.Zmien Matko serce mojego meza by przestal byc nieszczerym ,egoista w stosunku do mnie ,by mnie szanowal docenial moj wysilek î kochal ,by przestal mna manipulowac î wykorzystywac.Matko pomoz mi bo jestem zalamana psychicznie,utracilam radosc wiare i nadzieje.

o zdanie matury, o zdanie egzaminów zawodowych w styczniu i w czerwcu, bym dostała się na studia na języki, znalazła pracę za granicą, bym na swojej drodze spotkała Toma,żeby odwzajemnił moją miłość,żebyśmy byli razem i szczęśliwi

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

I 1755 r. dzięki fundacji Eustachego Potockiego, generała artylerii, ukończono budowę nowego kościoła WNMP.

2 I 1824 r. Prowincjał Dominikanów o. Kostecki zatwierdził dla kościoła w Biłgoraju Bractwo Różańcowe Najsłodszego Imienia Jezus i Maryi. Bractwo przetrwało do 1939 r.

ROCZNICA POBYTU FIGURY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W BIŁGORAJU
    Z dawna zapowiadana i oczekiwana przywędrowała do nas z Fatimy, jako Matka Boża i Matka wszystkich ludzi świata. Przebywała u nas w dniach 26 i 27 I 1996 r. W naszej parafii z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Jan Śrutwa a Słowo Boże do wiernych wygłosił ks. Edward Pohorecki z Lublina. Po Mszy św. figura Matki Bożej Fatimskiej opuściła naszą diecezję.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj