Na drogach ludzkich sumień Bóg postawił wielki drogowskaz - krzyż

Kliknij by powiększyć

W dniach 15 i 16 sierpnia 2017 r. przeżywaliśmy w naszej parafii peregrynację Wielkopiątkowego Krzyża św. Jana Pawła II. Do tego wielkiego wydarzenia, które od 25 marca 2017 r. dokonuje się we wszystkich parafiach diecezji zamojsko – lubaczowskiej ( dokładnie w tym dniu, 12 lat wcześniej, w Wielki Piątek 2005 roku, Ojciec Święty tulił ten Krzyż Chrystusa do swojego serca ), przygotowywaliśmy się poprzez trzydniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Jacek Waligóra.

Uroczystość rozpoczęła się we wtorkowe popołudnie przy słonecznej pogodzie i licznie zgromadzonych wiernych. Przewodniczył jej ks. bp Marian Rojek, który powitał i wprowadził krzyż do kościoła. Tu krzyż przywitali p. Marian i Elżbieta Skubisowie oraz ks. proboszcz Jerzy Kołtun. Eucharystii transmitowanej przez Katolickie Radio Zamość, razem z licznie zgromadzonymi przy ołtarzu kapłanami z naszego dekanatu, przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marian Rojek.

- W dniu uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następuje nawiedzenie Waszej wspólnoty przez krzyż papieski św. Jana Pawła II. My, niezależnie od tego, co o nas mówią otaczający nas ludzie, pragniemy żyć prawdą, do jakiej zobowiązaliśmy się, i którą przyjęliśmy za własną. I to świadectwo dajemy wobec całego świata. Tę wiarę przyjęliśmy poprzez naszych rodziców i rodziców chrzestnych w dzień chrztu świętego. W sposób dojrzały wybraliśmy już osobiście tę drogę podczas sakramentu bierzmowania. I tu, przed tym szczególnym krzyżem Jezusa, w obecności Jego Matki Wniebowziętej oraz wobec szczególnej bliskości tego, który nasz znak zbawienia z takim namaszczeniem przytulał do swojego oblicza, potwierdzamy nasze powołanie i misję – mówił ks. bp Marian Rojek.  

Po zakończeniu głównych uroczystości mieliśmy możliwość przez całą noc adorować Wielkopiątkowy Krzyż św. Jana Pawła II oraz wziąć udział w nabożeństwie różańcowym i Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez młodzież. O godz. 22:00 w intencji powołanych, z prośbą o kolejne święte powołania kapłańskie i zakonne, przez księży rodaków została odprawiona msza św. Przewodniczył jej o. Janusz Pawlicha, a homilię wygłosił ks. Piotr Brodziak.

16 sierpnia 2017 r.  o godz. 10:00 została odprawiona msza św. w intencji chorych, z którymi w czasie swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II szczególnie modlił się i łączył duchowo. Tego dnia do godz. 14:00 mieliśmy okazję adorować krzyż, znak chrześcijańskiej tożsamości i zbawienia. Każdy, kto przyszedł do naszej świątyni, mógł upaść przed nim na kolana, zrzucić ciężar ze swoich obolałych ramion i uchwycić się go kurczowo. Adoracja krzyża to taki moment tych szczególnych dwóch dni, o którym trudno mówić i pisać, gdyż słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje ludzkie serce, gdy człowiek pada na kolana przed krzyżem, gdy w sposób bardzo wyjątkowy, sercem dotyka krzyża.

O godz. 14:00 rozpoczęło się nabożeństwo drogi krzyżowej, o godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15:30 msza św. pożegnania krzyża. Na jej zakończenie ks. proboszcz Jerzy Kołtun zawierzył naszą parafię Bożemu Miłosierdziu, a wszyscy wierni podnieśli w górę przyniesione krzyże i wyznali wiarę w moc Chrystusa ukrzyżowanego. Około godz. 16:50 Wielkopiątkowy Krzyż św. Jana Pawła II został przeniesiony z kościoła do auta – kaplicy i w asyście strażaków odjechał do parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju.   

Krzyż jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. Prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza krzyża. Prawdziwa radość jest wpisana w krzyż, a  Jezus nie zostawia nas samych na krzyżu: „On potrafi przemienić ciemne noce smutku w poranki nadziei. Przyjęty krzyż rodzi zbawienie i owocuje spokojem. Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie i zbawia.”  (św. Jan Paweł II,1998)

Mamy nadzieję, że chwile, które spędziliśmy przy Wielkopiątkowym Krzyżu Papieskim przyniosą obfite owoce w naszym codziennym życiu. Niech Krzyż zajmuje zawsze szczególne miejsce w naszych domach i sercach. Z krzyża bierzmy siłę. Przed krzyżem klękajmy. Na krzyż spoglądajmy. On jest źródłem siły i mocy by kochać.

GALERIA ZDJĘĆ

Homilia ks. biskupa Mariana Rojka wygłoszona podczas peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża św. Jana Pawła II w naszej parafii


Autor: Ewa M.
19.08.2017 15:37


KALENDARZ

Niedziela
21
stycznia


Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Panie Jezu dziękuję Ci za nawrócenie Łukasza i twoją opatrzność, błogosławieństwo i miłosierdzie. Pokornie proszę prowadź Łukasza Twoimi ścieżkami a nade wszystko niech się wypełnia Boża wola w jego życiu i jego rodziny. Jezu Ufam Tobie

Matko Boza pomoz ,prosze o potrzebne dary i laski dla naszego malzenstwa w ktorym jestem nieszczesliwa.Zmien Matko serce mojego meza by przestal byc nieszczerym ,egoista w stosunku do mnie ,by mnie szanowal docenial moj wysilek î kochal ,by przestal mna manipulowac î wykorzystywac.Matko pomoz mi bo jestem zalamana psychicznie,utracilam radosc wiare i nadzieje.

o zdanie matury, o zdanie egzaminów zawodowych w styczniu i w czerwcu, bym dostała się na studia na języki, znalazła pracę za granicą, bym na swojej drodze spotkała Toma,żeby odwzajemnił moją miłość,żebyśmy byli razem i szczęśliwi

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

I 1755 r. dzięki fundacji Eustachego Potockiego, generała artylerii, ukończono budowę nowego kościoła WNMP.

2 I 1824 r. Prowincjał Dominikanów o. Kostecki zatwierdził dla kościoła w Biłgoraju Bractwo Różańcowe Najsłodszego Imienia Jezus i Maryi. Bractwo przetrwało do 1939 r.

ROCZNICA POBYTU FIGURY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W BIŁGORAJU
    Z dawna zapowiadana i oczekiwana przywędrowała do nas z Fatimy, jako Matka Boża i Matka wszystkich ludzi świata. Przebywała u nas w dniach 26 i 27 I 1996 r. W naszej parafii z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Jan Śrutwa a Słowo Boże do wiernych wygłosił ks. Edward Pohorecki z Lublina. Po Mszy św. figura Matki Bożej Fatimskiej opuściła naszą diecezję.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj